Saluka (Perský chrt)


Základní informace

Druhové zařazení psa: Chrti
Výška v kohoutku: Pes i fena 56-71 cm
Hmotnost: 20-30 kg
Země původu: Irán
Doba vzniku plemene : kolem roku 3000 př.n.l.
Původní využití :Honění gazel
Základní charakteristika : Společník

Vyhledat mazlíčky rasy Saluka (Perský chrt) (1 mazlíčků)

Druh srsti, speciální péče

Má poměrně krátkou srst s výrazně delšími chlupy na uších a na ocase. Ochlupení je také na stehnech a na zadní straně nohou. Jeho srst je hladká, hedvábná. Zbarvení srsti hýří širokou barevnou škálou, jejichž kombinace je přípustná. Je zbarven od bílé, krémové a žluté, přes zlatavě červenou, červenou k šedé až po černou.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Saluki je hrdý pes. Ke svému pánovi dokáže být milý, je mu oddaný, avšak k cizím osobám je odmítavý a netečný, ne však agresivní. Tento pes miluje děti. Saluki je psí aristokrat.

Celkový vzhled plemene

Hlavu má úzkou a dlouhou, mezi ušima širokou. Oči má Saluki tmavohnědé a velké. Uši přiléhají k hlavě jsou dlouhé, zavěšené, porostlé dlouhou hedvábnou srstí. Nos je černý nebo hnědý. Stavba těla je vyrovnaná, tělo dlouhé, břicho vtažené. Ocas má Saluki nízko nasazený, dlouhý a pokrytý dlouhou měkkou srstí, která se zvláště ke konci ocasu zhušťuje. Chůze je lehká a elegantní.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Musíme mít na paměti, že Saluki je velice hrdý a jemný pes. Potřebuje tedy velmi citlivý přístup. Je pro něho velice důležitý pohyb ve volné přírodě, dlouhé procházky a fyzická zátěž, doma je pak pes klidný.

Společenská charakteristika

Saluki je důstojný společník, dobrý hlídač, výborně si rozumí s dětmi. Před cizími lidmi je rezervovaný, ne však nervózní nebo agresivní. Vyznačuje se pevným zdravím, nezapáchá, je čistotný a co je nejdůležitější – je oddaný svému pánovi. Saluki je důstojný, inteligentní a nezávislý pes.

Výchova plemene

Když je saluka mladá, má sklony k dělání neplech. Věřte, že pro vás bude užitečné, když po dobu vaší nepřítomnosti psovi omezíte prostor. Výborně fungují přepravní klece, vydlaždičkovaná místnost s oknem a nebo proti únikům zajištěné ohrádky. Myslete na to, že saluki jsou aktivní psi a samota jim nedělá dobře. Poskytněte jim dostatek volného pohybu na bezpečném místě. Dobrý pes je unavený pes.

Zajímavosti, původ

Saluki pochází z oblasti Blízkého východu, byl pojmenován podle města Saluki, které se nachází na jihu Arabského poloostrova., též se však uvádí, což však není historicky nijak doloženo, že název plemene Saluki pochází ze jména královské rodiny Seleukidů, jejichž obrovská říše se rozkládala od Hindu až po střední moře. Byl vyšlechtěn především k lovu gazel. Využívali ho již kočovní beduíni. Tehdejší intenzivní provoz karavan se zasloužil o rozšíření plemene v celé říši, což nejlépe vysvětluje dnešní obrovskou oblast rozšíření Saluki na celém středním východě. Saluki je jedno z nejstarších psích plemen, což dokládají také jeho kresby, které byly objeveny již v egyptských středověkých hrobkách. Jako společníky je využívali faraoni pro jejich hrdou a jemnou povahu. Tito králové údajně podporovali chov psů s třásněmi dlouhé srsti. Vlastní chov začíná koncem 19. století. První Saluki byli importováni do Anglie v roce 1840 a pod názvem perský chrt byli vystaveni jako kuriozita v zoologické zahradě v Regent's Parku. Anglickým kynologickým klubem je plemeno Saluki uznáno roku 1922.

Po Út St Čt So Ne
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930
‹ říjen listopad 2019 prosinec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ