Šeltie (Shetlandský ovčák)


Základní informace

Druhové zařazení psa: Chrti
Výška v kohoutku: Pes i fena 35-37 cm
Hmotnost: 6-7 kg
Země původu: Velká Británie
Doba vzniku plemene : kolem roku 1700
Původní využití :Střežení ovcí
Základní charakteristika : Společník, hlídač

Vyhledat mazlíčky rasy Šeltie (Shetlandský ovčák) (3 mazlíčků)

Druh srsti, speciální péče

Srst má čtyři základní barvy. Sobolí barva je barva od světle zlaté až po mahagon. Tricolor je barva sytě černá s pálenými znaky. Blue merle je stříbrně modrá s černým mramorováním a melírováním. Poslední barva je bílá a černá, kdy jsou bílé znaky na lysince, na hrudi, na končetinách a na špičce ocasu.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Shetlandský ovčák je ostražitý, inteligentní, mírumilovný, silný, temperamentní a oddaný. Svého pána miluje a je ostražitý k cizím lidem, avšak není agresivní ani nervózní. Je to velmi přátelské plemeno.

Celkový vzhled plemene

ŠELTIE - Shetlandský ovčák je opravdu nádherný pes působící ušlechtilým dojmem. Hlava se při pohledu shora plynule zužuje od uší k čumáku a tvoří tak dojem tupého klínu a to i při pohledu z profilu. Oči má mandlového tvaru tmavé barvy. Výjimku tvoří psi barvy blue merle, kteří mohou mít jedno nebo obě oči modré anebo mohou mít v očích modré skvrny. Svalnatý, dobře klenutý krk, dostatečné délky umožňuje hrdé nošení hlavy. Hrudník má hluboký s dobře klenutými žebry, které se v dolní polovině zužují. Zadní končetiny mají svalnatá a široká stehna. Tlapky má oválné, s vyplněnými polštářky, prsty má klenuté a uzavřené.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Toto plemeno potřebuje hodně pohybu, dopřejte své Šeltii dlouhé procházky, při kterých se bude moci dostatečně vyřádit, spoustu psů tohoto plemene také má rádo vodu, ideální je pro Šeltii výběh na zahradě.

Společenská charakteristika

Šeltie není agresivním plemenem, kontakt s ostatními zvířaty a s dětmi tudíž nebude problémem.

Výchova plemene

Nevyžaduje speciální péči. Rychle se učí a potřebuje pečlivou výchovu. Miluje pohyb a proto není vhodný do bytu. Majitel Šeltie by měl svému psu zajistit dostatek zábavy, vzhledem k jeho energické povaze. Šeltie má pěknou bohatou a nepromokavou srst, která se musí často vyčesávat. Koupání se neporučuje.

Zajímavosti, původ

Shetlandský ovčák, zdrobněle nazývaný Šeltie pochází z Shetlandských ostrovů na pobřeží Skotska. Svým zjevem připomíná Kolii, ta ale její příbuzná není i přesto, že obě plemena mají pravděpodobně stejné předky. ŠELTIE - Shetlandský ovčák je menší a to z toho důvodu, že ve své domovině nemá přirozené nepřátele, protože Skotsko je chudé na šelmy. ŠELTIE byla rovněž používána na hlídaní stád, ale nikoliv jako ochránce před dravou zvěří, ale proto, aby se stádo drželo pohromadě. ŠELTIE - Shetlandský ovčák tuto svoji funkci vykonává samostatně a nepotřebuje pevné vedení. Odborníci tvrdí, že ŠELTIE - Shetlandský ovčák vznikla křížením se špicem a King Charlesem Spanielem. Toto plemeno není příliš staré. Je známo až od roku 1840. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století získala ŠELTIE - Shetlandský ovčák pozornost veřejnosti a již brzy, v roce 1909, se zúčastnila výstavy psů v Anglii. K vyšlechtění plemene byl i ten důvod, že pastevci na Shetlandech nepotřebovali velké agresivní psy, ale spolehlivé hlídače, kteří neohrožují malá domácí zvířata, jsou odolní vůči drsnému klimatu a jsou nenároční.

Po Út St Čt So Ne
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
‹ duben květen 2018 červen ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ