Neapolský mastin


Základní informace

Druhové zařazení psa: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcaští salašničt
Výška v kohoutku: Fena 60-68 cm, pes 65-75 cm
Hmotnost: 50-70 kg
Země původu: Apeninský poloostrov
Doba vzniku plemene : již ze starověku
Původní využití :Starodávné Italské plemeno služebních psů
Základní charakteristika : Služební plemeno, hlídací pes, společník

Vyhledat mazlíčky rasy Neapolský mastin (2 mazlíčků)

Druh srsti, speciální péče

Srst lesklá, tvrdá a hrubá, hustá, všude stejné délky a stejnoměrně hladce přiléhající, tenká a nejvýše 1,5 cm dlouhá. Nesmí mí žádný náznak praporců. Barva: Přednost se dává: šedé, olověné a černé, ale také hnědá, plavá a sytě žlutá (jelení červeň), někdy s malými býlimi skvrnami na hrudi a špičkách prstů. Jakákoliv barva může být žíhána. Barevné odstíny oříškově hnědá, holubí šedá a špinavě žlutá se tolerují.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Neapolský mastin se velice dobře zapsal jako domácí hlídač. Protože dorůstá velikostí i silou značných rozměrů, vypadá jako hrozivý protivník, avšak od přírody je v zásadě klidný, pomalý a rozvážný, ke svým lidem většinou přátelský

Celkový vzhled plemene

Mastin je pes, který především vyniká svojí tělesnou stavbou. Jeho mohutná postava nenechá nikoho na pochybách o jeho síle. Mastin je velmi těžký a robustní. Délka jeho těla přesahuje kohoutkovou výšku. Hlavu má odpovídající jeho postavě, stejně tak mohutnou. Na hlavě má nesčetně vrásek, tvořené záhyby kůže. Mastin má velmi typicky svěšené horní pysky, které překrývají spodní část tlamy a při pohledu ze předu mají tvar obráceného „V". Tento pes má vcelku krátkou čenichovou partii. Oči má Mastin daleko od sebe. Uši jsou v poměru k velikosti samotného psa celkem malé. Jsou trojúhelníkového tvaru a přiléhají k lícím. Mohou být kupírovány a stejně tak i ocas. Krk má krátký a dobře rostlý. Záda jsou mírně širší než břicho. Ocas má u kořene silný a ke konci se zužuje. Srst má Mastin lesklou, tvrdou, hrubou a všude stejně dlouhou (cca 1,5cm). Barva srsti může být dosti různá. Především může být - šedá, olověná, černá, hnědá, ale i žlutá. Tlapy má Mastin kratší a silné. Jeho pohyb je pro něj stejně typický jako povaha nebo majestátnost. Svým pohybem může připomínat chůzi koček nebo medvěda. Málokdy se donutí k běhu. Spíše je pro něho typický krok a klus.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Neapolský mastin má průměrnou potřebu pohybu.Rád si hraje a dovádí, není to však pes, kterého by bavilo hodiny běhat.Doma je obvykle velmi klidný až líný.Plemeno se využívá jako společenský hlídací pes.

Společenská charakteristika

Cítí-li se v ohrožení, velmi nebezpečný a nezná přítele. K cizím nedůvěřivý, k jiným psům i k domácím zvířatům někdy agresivní.

Výchova plemene

Dobře vychovaný neapolský mastin je vyrovnaný, klidný a tichý pes.Je oddaný svému pánovi a členům rodiny, je ochoten poslouchat a chová se přítulně.Tento pes však není plemenem pro začátečníky, je odvážný a tvrdý sám k sobě, ale je také značně dominantní a sebejistý, což platí především pro psy.Tento pes je velmi ostražitý, je vynikajícím hlídačem.

Zajímavosti, původ

Známý na jihu Apeninského poloostrova již od dávnověku. Je potomkem velkého římského molosského psa, účastnících se v zvířecích zápasech v arénách starověkého Říma i při tažení legiií. Takovéto psy chovali prostí obyvatelé: řezníci, hlídači, křesťané, proto jeho šíření přinášelo chaotický charakter. Na výstavě v roce 1946 Pietro Scanciani vystavil 8 psů, majících mnoho charakteristických rysů současných mastinů. Správným výběrem Scanciani získal příkladného psa, dle kterého byl sepsán standard plemene, přijatý Společností italského mastina roce 1949.

Po Út St Čt So Ne
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
‹ květen červen 2019 červenec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ