Novofundlanský pes


Základní informace

Druhové zařazení psa: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcaští salašničt
Výška v kohoutku: Pes cca 71 cm, fena cca 66 cm
Hmotnost: 50-69 kg
Země původu: Kanada
Doba vzniku plemene : 17. století
Původní využití :Tažný pes pro těžké náklady, vodní pes
Základní charakteristika : Hlídací pes, vhodný do rodiny

Vyhledat mazlíčky rasy Novofundlanský pes (7 mazlíčků)

Druh srsti, speciální péče

Novofundlanďan má patrovou srst nepropouštějící vodu. Krycí srst je přiměřeně dlouhá a rovná, bez kudrn. Povoleno je lehké zvlnění. Podsada je hustá a měkká, hustější v zimě než v létě, ale na hrudníku a zádi se do určité míry vyskytuje vždy. Srst na hlavě, čenichu a uších je krátká a hustá. Hrudní i pánevní končetiny mají praporec. Ocas je zcela pokryt dlouhou hustou srstí, ale ta netvoří praporec. Trimování, ani střihání se nedoporučuje. Barva srsti může být: černá, černobílá a hnědá. Černá - nejběžnější barvou novofundlanďana je černá. Barva má být co možná nejvíc jednolitá, ale je povolen nádech vyblednutí od slunce. Bílé znaky na hrudi, prstech a nebo na špičce ocasu jsou přípustné. Černobílá - v některých zemích se tato barevná varieta uznává jako samostatné plemeno landseer, má značný historický význam. Přednost se dává černé hlavě pokud možno s bílou lysinou táhnoucí se až na čenich, černému sedlu s pravidelným vybarvením, černou zádí a černou horní stranou ocasu. Ostatní části musejí být bílé, mohou být s minimálním tečkováním ( ticking ). Hnědá - hnědá barva se pohybuje od čokoládových odstínů po bronzovou. Bílé znaky na hrudi, prstech a nebo na konci ocasu jsou přípustné. Černobílí psi a psi hnědí se na výstavách posuzují ve stejné třídě jako psi černí.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Výraz novofundlanďana vyjadřuje shovívavost a mírnost. Je důstojný, veselý a podnikavý, je známý svou přívětivostí a důstojností.

Celkový vzhled plemene

Novofundlandský pes připomíná svým vzhledem medvěda, jeho zdánlivá neohrabanost však klame. Přes svoji velikost a hmotnost je velmi obratným, pohyblivým a ostražitým psem. Dospělí psi dosahují kohoutkové výšky v průměru 71 cm, feny asi 66 cm. Hmotnost se u psů pohybuje mezi 60 a 75 kg, u fen 50 a 60 kg. U řady lidí vyvolává tento pes dojem mazlivého medvídka, a to díky své kompaktní, masivní a krátce osrstěné hlavě, tmavým očím, přiléhajícím trojúhelníkovým uším, dobře pigmentovanému nosu a celkově harmonickému vzhledu. Má patrovou srst s hustou podsadou, jež nepropouští vodu. Ve vrcholícím létě mu však může být na obtíž. Lépe se pak cítí, když teploty začnou zase klesat. V horkých dnech se rád schovává do chladných místností, vyhledává stín. V zimě naopak lehává rád na zahradě a někdy se nechá zcela zapadat sněhem. Dlouhá a hustá srst vyžaduje pravidelnou péči. Barva srsti může být černá, bílo-černá či hnědá. Pobyt ve vodě je pro novofundlandského psa potěšením. Kůže mezi prsty tohoto psa je vyvinutější, takže tvoří něco jako "plovací blány", které pohyb ve vodě usnadňují.Novofundlanďan je masivní, se silným a dobře osvaleným tělem a s dobrou pohybovou koordinací.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Tento pes potřebuje hodně pohybu. Laskavost novofundlandských psů k dětem je příslovečná. I v tomto případě bychom však měli vědět, že reakce malého dítěte nemůžeme nikdy předem odhadnout, a proto děti nenechávejte se psem o samotě, i když je to pes novofundlandský.

Společenská charakteristika

Dobře naladěný, společenský, mírný, nekomplikovaný, přítulný, poslušný. Tento pes je velice přátelský k lidem a ke zvířatům, velice rád plave a není zvlášť ostražitý, ale pokud to bude nutné, svou rodinu ochrání. Tento pes málo štěká.

Výchova plemene

Novofundlandský pes je ideálním rodinným psem. Je věrný, ostražitý, mírný ve styku s dětmi a jinými zvířaty. Vyžaduje kontakt se svou rodinou a neustálou pozornost. Trvalá osamělost bez rozumné činnosti psa otupuje. Jeho klidné a uvážlivé povaze nevyhovuje majitel, který zaměňuje nadměrnou aktivitu, hektičnost a panovačnost za lidskou sílu a autoritu. Výcvik směřující k útočnosti proti člověku, neustálý pobyt v kotci nebo dokonce na řetězu dokáže zcela zničit povahu tohoto skvělého psa. Novofundlandský pes potřebuje pevnou ruku a důslednou výchovu, musí vědět, že se nesmí nikdy postavit na odpor i tomu nejmenšímu členu rodiny.

Zajímavosti, původ

Plemeno vzniklo na ostrově Newfoundland z domorodých psů a z velkého medvědího psa, přivezeného Vikingy po roce 1100. S příchodem evropských rybářů různá nová plemena napomohla formování a osvěžení plemena, ale základní charakteristické vlastnosti zůstaly stejné. Na začátku kolonizace ostrova r. 1610 měl již novofundlandský pes z převážné části svou vlastní morfilogii a vrozené chování. Tyto vlastnosti mu umožnily vydržet krutost extrémního podnebí při tahání těžkých nákladů po zemi a nepřízeň moře, kde sloužil jako vodní pes a záchranář.

Po Út St Čt So Ne
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
‹ květen červen 2019 červenec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ