Svatobernardský pes (Bernardýn)


Základní informace

Druhové zařazení psa: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcaští salašničt
Výška v kohoutku: Pes i fena 61-71 cm
Hmotnost: 50-91 kg
Země původu: Švýcarsko
Doba vzniku plemene : kolem roku 1000
Původní využití :Hledač a zachránce
Základní charakteristika : Hledač a zachránce, hlídač, společník

Vyhledat mazlíčky rasy Svatobernardský pes (Bernardýn) (3 mazlíčků)

Druh srsti, speciální péče

Existují krátkosrstí a dlouhosrstí svatobernardští psi. Zbarvení je hnědé s bílou nebo bílé s hnědou. Svatobernardský pes musí mít bílé končetiny, hruď, špičku ocasu a lysinku a bílou skvrnu na šíji nebo bílý límec. Pouze v období línání je nutné denní kartáčování k odstranění uvolněné srsti. Psa koupejte jen v případě nutnosti. Uši psa je nutné udržovat v čistotě, drápky krátké.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Veselý, inteligentní, poslušný, přátelský, milý, velmi přítulný, klidný, ostražitý.

Celkový vzhled plemene

Bernardýn je pes, který je zařazován do skupiny pracovních horských psů. Je to impozantní svalnatý obr, který má objemnou a masivní hlavu. Bernardýn má široké, vypouklé čelo a jeho tmavě hnědé přátelské oči jsou posazeny dopředu. Bernardýnův široký, velmi silný ocas je na konci lehce zahnutý nahoru. Psi dorůstají 70 - 90 cm v kohoutku a feny mohou dorůst 65 - 80 cm v kohoutku. Hmotnost tohoto plemene se pohybuje okolo 50 - 90 kg. Existují dvě varianty svatobernardského psa, krátkosrstá a dlouhosrstá varianta. Srst je hustá, drsná a u krátkosrstých psů přiléhá k tělu, u dlouhosrstých je lehce zvlněna a dlouhá. Základní bernardýnova barva je bílá s menšími nebo většími červenohnědými plotnami. Na hlavě je žádoucí tmavé lemování.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Bernardýn je velmi činorodé a aktivní plemeno a v případě nedostatku vyžití si hledá vlastní vybití energie. Potřebuje každodenní mnohakilometrové procházky, společný běh s majitelem nebo trénink v zápřahu, se kterým se dá začít přibližně od dvanáctého měsíce věku.

Společenská charakteristika

Povaha svatobernardského psa je přátelská a mírná, ale taktéž pozorná a otevřená. U dospělého psa můžeme očekávat určitou míru rezervovanosti a důstojnosti. Jeho inteligence, přizpůsobivost a horlivost z něj dělá příjemného společníka a ochotného pracovníka.

Výchova plemene

Výchova bernardýna je složitější. Pro svatobernardské psy platí, že musí být vychováváni s velkým pochopením. Postarejte se o to, aby pes nebyl příliš tělesně zatěžován v období vývinu.

Zajímavosti, původ

V průsmyku Velkého Sv. Bernarda ve výši 2469 metrů nad mořem založili mniši v 11. století hospic určený jako útočiště pro cestující a poutníky. V tomto hospicu se od poloviny 17. století chovali na hlídání a na ochranu velcí horští psi – bernardýni. Tito psi se brzy začali používat jako průvodci a zvláště jako záchranáři.

Po Út St Čt So Ne
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930
‹ říjen listopad 2019 prosinec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ