Bernský salašnický pes


Základní informace

Druhové zařazení psa: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcaští salašničt
Výška v kohoutku: Psi 64-70 cm, feny 58-66 cm
Hmotnost: 32-50 kg
Země původu: Švýcarsko
Doba vzniku plemene : Již ze středověku
Původní využití :Pastevecký pes, hlídač
Základní charakteristika : Pes vhodný do rodiny, hlídač.

Vyhledat mazlíčky rasy Bernský salašnický pes (37 mazlíčků)

Druh srsti, speciální péče

Srst je polodlouhá a rovná až mírně vlnitá s hustou podsadou. Srst je vždy převážně černá se sytě rezavohnědými a bílými odznaky.Srst se musí každý týden důkladně česat a kartáčovat, hlavně v místech, kde se snadno tvoří chuchvalce.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Vyrovnaný, ostražitý, přátelský, velmi věrný svému pánovi a jeho rodině, pozorný, klidný, inteligentní, není uštěkaný.

Celkový vzhled plemene

Vyšší střední pes mohutné stavby těla, výška v kohoutku je 58 až 70 cm, hmotnost okolo 45 kg. Pevná kostra je tělo obdélníkového formátu (9:10), má rovný hřbet a hluboký hrudník, dosahující alespoň k loktům. Hlava se značí silnou lebkou a středně dlouhým čumákem. Přechod od čela k čumáku je hluboký. Oči tmavé, mandlového tvaru, uši středně velké, vysoko nasazené, trojúhelníkové. Ocas dlouhý, sahající až pod hlezna, bohatě osrstěný. Nemusí být ohnutý nebo zatočený na záda. Tlapy jsou krátké a kompaktní. Srst volná, docela dlouhá, může být mírně zvlněná. Zbarvení černé s rezavým nádechem (na šíji, nad očima, tlapách a hrudi) s bílými znaky.

Fyzické vlastnosti, pohyb

S tímto psem musíte často ven, protože miluje hodně pohybu. Nechte jej, pokud je to možné, volně běhat a hrát si. Postarejte se o to, aby měl mladý pes dostatek klidu a spánku. Bernský salašnický pes neutíká, protože má silně vyvinutý cit pro hranice svého teritoria.

Společenská charakteristika

Toto plemeno je velmi milé k dětem. Problém není ani kontakt s kočkami a ostatními domácími zvířaty, pokud si na ně již od mládí zvykl. Tento pes je dobrý hlídač, ale nikdy nebude agresivně štěkat a skákat za plotem.Neznámé lidi, kteří vstoupí na Váš pozemek vám hlasitě ohlásí.

Výchova plemene

Výchova musí být vyrovnaná, důsledná a velice láskyplná.Tento pes se velmi rychle učí a je velice citlivý na hlas svého pana. Psa ve vývinu nikdy nenechte chodit do schodů ani jinak zatěžovat, aby veškerá energie směřovala na stavbu silných kostí, šlach a svalů.

Zajímavosti, původ

Bernský salašnický pes je selský pes starého původu, který byl držen jako strážný,tažný a honácký pes v předalpských oblastech středozemí v okolí Bernu. Podle samoty a hospody Dürrbach u Riggisbergu, kde se tento dlouhosrstý, tříbarevný selský pes na dvorech zvlášť často vyskytoval, dostal původní jméno - "Dürrbächler". Později v letech 1902,1904 a 1907 se již tento pes začal ukazovat na výstavách a v listopadu 1907 se několik chovatelů z Burgdorfu sdružilo k čistokrevnému chovu plemene. Založili Švýcarský Dürrbäch-Klub a sestavili Charakteristiku plemene. V roce 1910 představili na přehlídce psů v Burgdorfu již 107 Dürrbächlerů od sedláku z okolí. Od té doby si získávalo plemeno,k rozlišení od ostatních švýcarských salašnických psů nazývané nyní Bernský salašnický pes, rychle přátele v celémŠvýcarsku a brzy také v sousedním Německu.Dnes je Bernský salašnický pes díky své atraktivní trojbarevnosti a své přizpůsobivosti známy a oblíbený v širokém světě jako rodinný pes.

Po Út St Čt So Ne
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
‹ duben květen 2020 červen ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ