Anatolský pastevecký pes


Základní informace

Druhové zařazení psa: Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcaští salašničt
Výška v kohoutku: Psi 74-81, feny 71-79 cm
Hmotnost: 41-64 kg
Země původu: Turecko
Doba vzniku plemene : kolem roku 1800
Původní využití :Ochránce stáda
Základní charakteristika : Pastevecký pes, ochránce stáda.

Vyhledat mazlíčky rasy Anatolský pastevecký pes (3 mazlíčků)

Druh srsti, speciální péče

Srst je krátká, lesklá a uzavřená, kolem límce a na ocase poněkud delší.Přípustné jsou všechny barvy, nejvíce žádoucí je čistě smetanová až plavá, s černou maskou a ušima.Tato srst vyžaduje poměrně málo péče. Pouze v období línání je potřeba používat hřeben s dvojitou řadou kovových zubů.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Vyrovnaný, odvážný, tvrdý sám k sobě, rezervovaný vůči cizím lidem, někdy svéhlavý a dominantní, poměrně samostatný, velice ostražitý.

Celkový vzhled plemene

Turečtí pastevečtí psi jsou krásní obři, psi mají v kohoutku minimálně 81 cm, feny pak 71. Váha se pohybuje od 41 až do 64 kg. Jejich srst je krátká až středně dlouhá s hustou podsadou, zbarvena může být různě - povolují se veškeré světlé barvy s černou maskou, žíhaná, trikolor a černobílá.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Potřebují mnoho pohybu, ideální je pohyb na velké, dobře oplocené zahradě, kde si mohou sami určit jeho množství, toto plemeno však rozhodně nepatří do bytu.

Společenská charakteristika

Většinou vychází dobře s ostatními zvířaty dětmi, je ale potřeba jej již od dětství socializovat.

Výchova plemene

Toto plemeno není vhodné pro začátečníky. Potřebuje pána, který vyzařuje přirozenou převahu. Nejlepších výsledků dosáhnete pomocí rozhodní, důsledné a láskyplné výchovy.

Zajímavosti, původ

Dnes tento pes převážně střeží obydlí a stáda, zejména v oblasti Anatolie. Turci uznávají tři druhy tureckých pasteveckých psů, jsou to karabasch (centrální Turecko), akbash (západ) a karshund (východ). Na anatolských planinách tito psi věrně provázejí svého pána. Neznají kotec ani řetěz. Na krku nosívají ručně kované obojky. Když se v noci začne ozývat vytí vlků často následované bleskovým útokem na stádo, najednou se ze tmy vyřítí psi a vlci se dají na zběsilý útěk. Zabít vlka nebo medvěda není pro tohoto psa žádný problém.Není to pes vhodný do kotce, nejlépe mu svědčí, když může spát v předsíni domu, aby mohl být i v noci vypuštěn do zahrady. Potom nebude mít případný zloděj žádnou šanci. Pravděpodobnost, že odejde po svých je jen velmi malá.

Po Út St Čt So Ne
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
‹ září říjen 2019 listopad ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ