Silky teriér


Základní informace

Druhové zařazení psa: Teriéři
Výška v kohoutku: Pes i fena 23 cm
Hmotnost: 4-5 kg
Země původu: Austrálie
Doba vzniku plemene : Kolem roku 1800
Původní využití :Společenský pes
Základní charakteristika : Společenský pes

Vyhledat mazlíčky rasy Silky teriér (3 mazlíčků)

Druh srsti, speciální péče

Rovné hedvábné chlupy na těle tvoří na mírně dlouhé, rovném hřbetu přirozenou podélnou pěšinku. Nesmí být tak dlouhá, aby bránila v pohybu, zpravidla je její délka 13 až 15 cm. Jsou akceptovány všechny odstíny modré a tříslové, nesmí se u nich vyskytovat bílá a stříbrná.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Australský silky teriér má všechny znaky větších teriérů. Je to ostražitý hlídač, nebojácný, výkonný a čilý pes. Je veselý, temperamentní, ale snadno ovladatelný a přizpůsobivý. Snadno a rychle se učí a proto je vyhledáván pro agility i jiné psí sporty, které ho baví. Je to ideální pes do rodiny, nekonfliktní, perfektní společník, který má rád děti a miluje přítomnost člověka. Někdy má ovšem sklon k dominanci. Na rozdíl od jorkšíra je Australský silky teriér více povahově nezávislý.

Celkový vzhled plemene

Je to nižší pes střední délky, ale je dobře stavěný a má kompaktní a noblesní vzezření. Má dostačující tělesnou konstrukci a hmotnost na to, aby mohl likvidovat domácí hlodavce. Průměrná výška v kohoutku je 23 cm a váha asi 3,5 až 4,5 kg. Hlava je středně dlouhá a mozkovna plochá. Nosní houba je černá, pysky pevné, přiléhající. Má silné čelisti a zuby s nůžkovým skusem. Oči má Australský silky teriér malé, oválné s co nejtmavším odstínem. Uši jsou malé, ve tvaru písmene V a jsou nasazené vysoko na lebce. Jsou neseny vztyčené. Elegantní, středně dlouhý krk ladně přechází do plecí. Hřbetní linie je rovná, bedra silná a hrudník středně široký a hluboký. Žebra jsou klenutá a dosahují až k bedrům. Ocas je vysoko nasazený, vztyčený a bez praporců. Nesmí být stočený do kroužků. Hrudní končetiny jsou rovné s oblými kostmi, pánevní končetiny jsou dobře vyvinuté se správně zauhlenými koleny a hlezny.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Tento pes nepotřebuje mnoho pohybu, vystačí si s krátkými procházkami, je proto vhodný i pro starší lidi.

Společenská charakteristika

V kontaktu s ostatními zvířaty i s dětmi je naprosto bezproblematický. Je absolutně neagresivní, domácí mazlíček.

Výchova plemene

Hned od útlého věku musíme psa navykat na pravidelné česání a čištění srsti, koupání, šamponování, fénování, zastřihávání drápků a srsti kolem uší. Při koupání je dobré použít kondicionér nebo balzám pro snadnější rozčesávání. Australský silky teriér je hlavně dekorativní pes, proto se v létě vyplatí srst olejovat, aby se nelámala a byla později na výstavách hedvábná, jak má být.

Zajímavosti, původ

Už z názvu je patrné, že Australský silky teriér pochází z Austrálie, kde někdy v 19. století počalo křížení menších teriérů, které do země přiváželi noví osadníci. Silky má v sobě krev anglických i australských teriérů, Jorkšírského teriéra, Skye teriéra, Dandie-Dinmont teriéra a možná i dalších. První teriéři byli v Austrálii ukázáni v roce 1897, potom byly snahy o ustavení standardu, ale oficiálně bylo FCI toto plemeno uznáno až koncem padesátých let 20. století. Od počátku byl Australský silky teriér šlechtěn jako dekorativní nebo výstavní pes. Ve světě jde o poměrně málopočetné plemeno a do ČR se dostali první jedinci někdy v roce 1991.

Po Út St Čt So Ne
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930
‹ říjen listopad 2019 prosinec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ