Dandie dinmont teriér


Základní informace

Druhové zařazení psa: Teriéři
Výška v kohoutku: Pes i fena cca 23 cm
Hmotnost: 7-11 kg
Země původu: Anglie
Doba vzniku plemene : kolem roku 1815
Původní využití :Lovecký pes
Základní charakteristika : Lovecký pes, vhodný do rodiny.

Vyhledat mazlíčky rasy Dandie dinmont teriér (3 mazlíčků)

Druh srsti, speciální péče

Tento teriér má dvojitou srst: Krycí srst je tvrdá, podsada je měkká. Zbarvení je "pepřové" (pohybuje se od odstínů černavé až po světle stříbřitě šedou) nebo "hořčičné" (od červenavě hnědé až po světle béžovou). Tohoto teriéra musíte pravidelně kartáčovat. Jednou či dvakrát ročně je pak nutné navštívit trimovací salon, protože srst je nutno vyškubat. Psi účastnící se výstav potřebují více péče.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Čilý, klidný, oddaný svému pánovi a jeho rodině, vyrovnaný a důstojný, inteligentní, ostražitý a houževnatý, ale také citlivý.

Celkový vzhled plemene

Malý nízkonohý teriér s dlouhým tělem. Hlava velká, krytá nápadnou měkkou, hedvábnou srstí, která tvoří typickou čupřinu. Oči velké, zářivé, plné, jakoby zahleděné do dálky. Uši zavěšené, nasazené vzadu, přiléhající k lícím. Na konci mohou mít střapec. Krk silný, svalnatý. Končetiny krátké, mohutně osvalené, hrudní s mírně vybočenými tlapkami, pánevní o něco delší. Trup dlouhý, silný, pružný. Ocas kratší (20 - 25 cm), postupně se zužující, může být šavlovitě prohnutý , s vlajkou.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Tento pes má průměrnou potřebu pohybu, přizpůsobí se Vaší rodině.

Společenská charakteristika

Psi tohoto plemena jsou zpravidla velmi společenští. Ostatní psy většinou ignorují, ve společnosti koček a dalších domácích zvířat se chovají vzorně, pokus jsou ně odmalička navyknuti. K dětem jsou velmi milí a ani návštěvě nedělají problémy.

Výchova plemene

Výchova tohoto psa není složitá, počítáte-li s tím, že může být občas poněkud paličatý.

Zajímavosti, původ

Jméno dostal trochu neobvykle po románové postavě, farmáři jménem Dandie Dinmont z historického románu Waltera Scotta "Guy Mannering", jenž vlastnil šedožlutavé teriéry. Vzhledem k tomu, že kniha vyšla už v roce 1815, je jasné, že už v té době se podobní teriéři ve Skotsku běžně vyskytovali. Byli používáni k lovu lišek, vyder, jezevců, hubili myši a potkany a spolehlivě hlídali pánův majetek. K jejich stabilizování do podoby samostatného plemene však došlo v roce 1875, kdy vyšel první standard a byl založen chovatelský klub.

Po Út St Čt So Ne
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
‹ květen červen 2020 červenec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ