Foxteriér


Základní informace

Druhové zařazení psa: Teriéři
Výška v kohoutku: Pes i fena max. 39 cm
Hmotnost: 7-8 kg
Země původu: Anglie
Doba vzniku plemene : cca kolem 14. století
Původní využití :Původně pes na škodnou a lovecký pes (jezevec, liška)
Základní charakteristika : Pes vhodný do rodiny.

Vyhledat mazlíčky rasy Foxteriér (6 mazlíčků)

Druh srsti, speciální péče

Existují dva druhy foxteriérů: hladkosrstý a hrubosrstý. Hladkosrstý foxteriér má krátkou, hustou a hladce přiléhající srst. Která může být na několika místech řídká. Srst hrubosrstého foxteriéra je drsná, hustá a tvrdá, mírně vlnitá, ale nikdy kudrnatá nebo měkká. Hrubosrstý foxteriér musí mít jasné zdobení: vous na čenichové partii a delší osrstění na končetinách. Srst obou druhů má být převážně bílá s tříslovými nebo černými odznaky. Srst hrubosrstého foxteriéra musíte zpravidla několikrát do roka vyškubat rukou. Navíc ji musíte několilrát týdně česat a kartáčovat. Hladkosrstého foxteriéra stačí vykartáčovat jen jednou týdně.-

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Velice inteligentní a mazaný, odolný, ostražitý, bystrý, odvážný, houževnatý a sebejistý.Nesmírně aktivní, pohyblivý a pružný psík. Překypuje sebevědomím a odvahou, nezřídka i bojovností. Pes, s nímž se nikdo nenudí.

Celkový vzhled plemene

Malý, velmi živý pes, působící harmonickým a elegantním dojmem. Hlava s plochou lebkou, postupně se zužuje. Oči tmavé, ohnivé a inteligentní, položené daleko od sebe. Uši ve tvaru písmene V, malé, dopředu klopené. Krk suchý a svalnatý, bez laloku. Svalnaté tělo s krátkým, rovným a pevným hřbetem a hlubokým hrudníkem. Ocas vysoko nasazený, kupírovaný asi na tři čtvrtiny své délky. Srst hladká, rovná, přiléhající, nebo drsná a velmi hustá. Barva bílá s černými nebo tříslovými znaky. Malý, velmi živý pes, působící harmonickým a elegantním dojmem. Hlava s plochou lebkou, postupně se zužuje. Oči tmavé, ohnivé a inteligentní, položené daleko od sebe. Uši ve tvaru písmene V, malé, dopředu klopené. Krk suchý a svalnatý, bez laloku. Svalnaté tělo s krátkým, rovným a pevným hřbetem a hlubokým hrudníkem. Ocas vysoko nasazený, kupírovaný asi na tři čtvrtiny své délky. Srst hladká, rovná, přiléhající, nebo drsná a velmi hustá. Barva bílá s černými nebo tříslovými znaky.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Zvládnout tento "soudek s dynamitem" není lehké. Foxteriér potřebuje hodně pohybu, dostatek zábavy a pevnou ruku, jinak se snadno stává destrukčním a nezvladatelným živlem. Foxteriér se bude určitě hrnout do sportů jako je např. obratnost nebo fly-ball, do plavání nebo do her s míčem. Pokud jste sportově založeni, je pro vás foxteriér určit vhodným psem.

Společenská charakteristika

Toto plemeno vychází většinou dobře s dětmi. Někteří teriéři mohou být dominantnější vůči ostatním psům. Naučte foxteriéra vycházet s kočkami a ostatními domácími zvířaty,, aby je později nepronásledoval. Foxteriéři jsou ostražití a větří-li nebezpečí, rozštěkají se, k cizím lidem však nejsou nepřátelští.

Výchova plemene

Foxteriéři jsou velmi inteligentní a poměrně rychle se učí. Někdy jsou paličatí, ale to patří k povaze teriérů. Vychovávejte ho vždy důsledně.

Zajímavosti, původ

Původnější formou je foxteriér hladkosrstý, který bezprostředně navazuje na starého anglického teriéra, a sice na jeho hladkosrstou, bíle zbarvenou variantu. Podobní psi vykonávali na ostrovech práci norníků již ve 14. století. Drsnosrstý foxteriér vznikl později křížením hladkosrstých psů s jinými, blíže neurčenými drsnosrstými teriéry. Od počátku 20. století novější varianta postupně zastiňovala původní hladkosrstou, aby se ve 30. letech stala jedním z nejpopulárnějších psů vůbec.

Po Út St Čt So Ne
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
‹ květen červen 2020 červenec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ