Lajka západosibiřská


Základní informace

Druhové zařazení psa: Špicové a tzv. primitivní plemena
Výška v kohoutku: Pes 53-63 cm, feny 53-61 cm
Hmotnost: 18-23 kg
Země původu: Ural, Sibiř
Doba vzniku plemene : 18. století
Původní využití :Lovecký pes, hlídač obydlí
Základní charakteristika : Hlídací, služební pes, lovecký pes

Vyhledat mazlíčky rasy Lajka západosibiřská (1 mazlíčků)

Druh srsti, speciální péče

Osrstění je tvrdé, rovné s vyvinutou podsadou, krycí srst je přímá (rovná), hrubá. Na hlavě, slechách a přední straně končetin je srst krátká. Na kohoutku, krku a zadní části končetin je delší a tvoří na krku límec, na zadních částech končetin praporce. Barva srsti je rozmanitá, bílá, pepř a sůl, červená a šedá ve všech odstínech. Přípustná je i černá, strakatá s plotnami uvedených barev.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Západosibiřská lajka má vyrovnaný, živý charakter. Typický pohyb je krátký klus s přechodem do cvalu

Celkový vzhled plemene

Západosibiřská lajka je silný, suchý, pes střední velikosti. Kostra je dobře vyvinutá, ne masivní a hrubá, osvalnění silné, dobře vyvinuté. Hlava je suchá, ve stavbě podobná rovnoramennému trojuhelníku, morda dlouhá, zaspičatělá, přechod od mozkové části k mordě pozvolný, málo znatelný. Pysky jsou suché, dobře přilehlé. Slechy stojící, vysoko nasazené, zašpičatělé.Oko oválné, šikmo položené, tmavé barvy.Zuby bílé, velké - zkus nůžkový. Krk je svalnatý, suchý, kohoutek výrazný. Hrudník je dobře vyvinutý, hřbet pevný, rovný, bedra krátká, pružná. Záď široká, osvalená, mírně spáditá.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Vyznačují se dobrým slíděním, dobře sledují stopu zraněného zvířete a po dostižení hlasitě oznamují. Při pronásledování zvěre často zaběhnou daleko z doslechu. Mají však dobrou orientaci a sluch a i v neznámém terénu se vždy vrací ke svému pánovi. Kromě loveckého využití mohou i tahat sáně, doprovázet pána na běžkách, kole. V domácím prostředí jsou klidné, nenáročné a velmi čistotné. Ve vztahu k dětem milé a opatrné.

Společenská charakteristika

Je hodně samostatná - a dokáže se o sebe v každé situaci postarat. Západosibiřská lajka má vynikající orientační smysl. Pes jiného plemene, který vám uteče, se málokdy sám vrátí. Ztratí orientaci a zabloudí. Kdežto lajka se vám stoprocentně vrátí na původní místo, nebo automaticky přijde domů. Pokud ji ovšem někdo nezastřelí nebo ji nepřejede auto. Západosibiřská lajka se nemusí úporně cvičit - je u ní nejdůležitější vztah mezi ní a pánem, kterého začne považovat za vůdce smečky a respektuje ho. Proto je nejlepší chovat lajku od štěněte. Lajka je pes JEDNOHO pána, nedá se "podědit". Utvoří si vlastní uzavřenou smečku, v níž je pán - vůdce - a jeho rodina.Od svého pána se nechá vést. Udělá pro něj téměř všechno, dokonce jej i ohlídá. Na jiné lidi mimo tento okruh si těžko zvyká, je nedůvěřivá a odtažitá.

Výchova plemene

Výchovou je potřeba začít od štěněte. Lajky si vytváří velký vztah k vůdci. Na ostatní lidi nejsou vůbec agresivní.V původní domovině pes který napadnul člověka byl okamžitě utracen, takže do chovu se dostali jen bezkonfliktní jedinci. Na krmení nejsou náročné, vyžadují minimální údržbu (tzv. samočistící srst ). Lajky se uplatňují při lovu losů, černé zvěře, severských a evropských sobů, mývalů a rysů. S lajkami se chodí na bažanty, tetřevy a vodní ptactvo.

Zajímavosti, původ

Původním domovem lajek byl severní Ural a západní Sibiř.Bylo to jediné plemeno loveckých psů se kterým se zde odpradávna lovili soby, losy, medvědi, kuny, soboly, veverky.Hlídali obydlí, sobí stáda na pastvě, zapřahali se do saní. Rázů lajek bývalo mnoho.Podle standartu z roku 1959se považují za čistokrevná čtyři plemena : rusko - evropské, karelo - finské, západo - sibiřské, východo - sibiřské. V životních podmínkách obvyklých pro lajky (silné mrazy, skromná potrava ) se u jejich organizmu vypracovala ochranná přizpůsobivost např. vysoká stravitelnost potravy, rozmnožování jednou ročně, menší počet štěňat ( 3 - 4 ) a termoregulace specifická pro severská plemena.

Po Út St Čt So Ne
0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
‹ prosinec leden 2020 únor ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ