Mexický naháč


Základní informace

Druhové zařazení psa: Špicové a tzv. primitivní plemena
Výška v kohoutku: Vyskytují se ve dvou velikostech: 25-33 cm nebo 33
Hmotnost: kolem 10-15 kg
Země původu: Asie
Doba vzniku plemene : již ze starověku
Původní využití :Společník, hlídací pes
Základní charakteristika : Hlídací pes, vhodný do rodiny.

Vyhledat mazlíčky rasy Mexický naháč (1 mazlíčků)

Druh srsti, speciální péče

Toto plemeno nemá srst. Tělo je zcela holé, až na chomáček krátké a tuhé srsti na čele a poněkud delších chlupů na špičce ocasu. Zbarvení těchto psů je různé, např.černé, tmavě bronzové, šedočerné nebo šedorůžové (sloní šeď). To, že mexický naháč nemá srst, neznamená, že mu nemusíte ošetřovat kůži! V první řadě ji musíte co nejlépe chránit před slunečním zářením, jinak by se mohla spálit. Majitelé psů, kteří se účastní výstav, kůži pravidelně drhnou (speciálním krémem určeným původně lidem), aby odstranili odumřelé buňky a udrželi kůži jemnou. Nejdůležitější je, aby kůže byla pružná, jednolitá a chráněná proti vysychání. Pomocí dobré pleťové vody nebo krému toho snadno dosáhnete. Do kůže se někdy vtírá olej.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Přítulný ke svým vlastním lidem, dobře vychází s dětmi, inteligentní, velmi přizpůsobivý, klidný a důstojný. Toto plemeno neumí štěkat, vydává však zvuk podobný pláči.

Celkový vzhled plemene

Malý nebo středně velký, harmonicky stavěný pes bez srsti. Lebka poměrně široká, s delším čenichem. Běžné je chybění premolárů, někdy i několika řezáků. Chudozubost u naháčů geneticky souvisí se ztrátou srsti, a proto není na výstavách penalizována. Oči středně velké, mandlového tvaru. Uši velké (až 10 cm) a výrazné. Tělo mírně obdélníkového formátu. Hřbet rovný, hrudník sahající až k loktům, břicho vtažené. Ocas dlouhý, jemný, dosahující k hleznům. Kůže hladká, měkká, jemná a na dotek teplá (kolem 40 stupňů Celsia). Jemná srst se v nepatrném množství může vyskytovat jen na temeni a v týle, případně i na tlapkách a na konci ocasu. Úplné absenci srsti se však dává přednost. Zbarvení: břidlicové, černé, tmavě rudošedé, játrové, bronzové, pokud možno celistvé.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Toto plemeno nepotřebuje mnoho pohybu. Nechte je občas dovádět a hrát si a budou úplně spokojeni. Na vodítku rádi všude doprovázejí svého pána. Jako všichni naháči je tento pes málo odolný vůči chladu a na slunci se může snadno spálit.

Společenská charakteristika

Tito důstojní psi vycházejí poměrně dobře se staršími dětmi, rozhodně to však nejsou kamarádi při hrách. Milují svůj klid, nesnášejí divoké hry s míčem apod. Většinou se dají dobře chovat s ostatními, podobně založenými psi. Nespornou výhodou tohoto plemena je absence srsti, tudíž si jej mohou pořidit i alergici.

Výchova plemene

Výchova Mexického naháče není složitá. Tento pes je velmi vzácný a zvláštní , potřeboval by více popularity a milovníků, kteří by jej zachránili před vyhynutím.

Zajímavosti, původ

I když se plemeno jmenuje mexické, jeho původ do Mexika nesahá. Tito psi se objevili v Asii, odkud přišli spolu s kočujícími plemeny. Existuje názor, že zemí jeho původu může být Turecko, neboť tam se také vyskytoval holý trpasličí turecký chrt. Na druhé straně zde máme tvrzení, že tito psi byli dovezeni obchodníky z Číny v 18. století. Na území obývaného Aztéky nacházíme hliněné důkazy, datované do období 200 až 900 let př.n.l. Aztékové tyto psy považovali jako dar od Boha, neboť v době nemoci pes svého pána zahříval svým holým horkým tělem. Zúčastňovali se také kulturních obřadů a s jejich pomocí se některé nemoci, jako například revmatismus, léčili. Kromě toho tito psi svým neobyčejným zevnějškem lidi nadmíru přitahovali. Plemeno bylo uznáno FCI.

Po Út St Čt So Ne
0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
‹ prosinec leden 2020 únor ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ