Basenži


Základní informace

Druhové zařazení psa: Špicové a tzv. primitivní plemena
Výška v kohoutku: pes cca 43 cm, fena cca 40 cm
Hmotnost: 9-11 kg
Země původu: Afrika
Doba vzniku plemene : coby moderní plemeno 3O.léta našeho století
Původní využití :Lovecký pes
Základní charakteristika : Společenský a výstavní pes.

Vyhledat mazlíčky rasy Basenži (3 mazlíčků)

Druh srsti, speciální péče

Srst je krátká, uzavřená a jemná. Většinou je červená s bílou, ale možné jsou také černá s bílou nebo černá s tříslovou a bílou ( trikolor). Hruď , límec, tlapky a konec ocasu mají být bílé.Srst kartáčujte občas řídkým gumovým kartáčem. Basenži jsou od přírody velice čistotní.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Toto podivuhodné plemeno má mnoho kočičích rysů. Tito psi si pravidelně čistí srst jazykem. Štěkat neumějí, vydávají jen jakési "jódlovací" zvuky. Basenži jsou nezávislí a svéhlaví psi, ke svému pánovi však velmi silně přilnou a váží si jeho přítomnosti. Většina basenži nenávidí déšť a velmi špatně snáší zimu a průvan.

Celkový vzhled plemene

Velmi elegantní středně velký vysokonohý pes. Hlava plochá, při vztyčených uších se na obličeji tvoří vrásky. Oči tmavé, mandlového tvaru, jakoby zahleděné do dálky. Malé vzpřímené uši, nasazené vpředu na hlavě. Tělo harmonické, krátký a rovný hřbet, hluboký oválný hrudník. Ocas vysoko nasazený, jednou nebo dvakrát zatočený nad hřbetem.Basenžiho si lze splést snad jedině s "voříškem", je však proti němu ušlechtilý a elegantní.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Basenži má silně vyvinutý lovecký pud, a tak většinou není možné ho v našich podmínkách pouštět venku na volno. Přesto je nutno mu poskytnout hodně pohybu na delším vodítku, nejlépe u kola nebo na delších túrách. Výborně snáší i vysoké teploty.

Společenská charakteristika

Do určité míry vycházejí tito psi dobře s dětmi, ty jej však budou muset respektovat a z basenži se nikdy nevyklube opravdový kamarád na hraní.Basenži jsou od přírody poněkud rezervovaní vůči cizím lidem a mají potřebu chránit svého pána.Kontakt s ostatními psy je obvykle bez problémů.Kočky a ostatní domácí zvířata v nich budou vždy probouzet přirozený lovecký pud.

Výchova plemene

Pokud chcete poslušného psa do rodiny, poohlédněte se raději po jiném plemenu. Basenži jsou nezávislí paličáci, které není snadné vychovat. Naučit tohoto psa poslouchat vyžaduje od budoucího majitele mnoho mazanosti a schopnost vžít se do situace, ale i občasný trest může být na místě.

Zajímavosti, původ

Basenži vznikl z polodivokých psů, tzv. šensiů, kteří žili s africkými kmeny Pygmejů v Kongu. Jde o jedno z nejpůvodnějších a nejprimitivnějších existujících plemen psů, čehož dokladem je i to, že podobně jako divocí předchůdci domácích psů neumí štěkat. Basenži coby moderní plemeno vznikl ve třicátých letech našeho století.

Po Út St Čt So Ne
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
‹ listopad prosinec 2019 leden ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ