Grónský pes


Základní informace

Druhové zařazení psa: Špicové a tzv. primitivní plemena
Výška v kohoutku: Pes min. 60 cm, fena min. 55 cm
Hmotnost: 15-32 kg
Země původu: Skandinávie
Doba vzniku plemene : 17. století
Původní využití :Saňový pes
Základní charakteristika : Saňový pes.

Vyhledat mazlíčky rasy Grónský pes (3 mazlíčků)

Druh srsti, speciální péče

Grónský pes má dvojitou srst: podsada je měkká a hustá, s dobře přiléhající krycí srstí. Všechny barvy jsou přípustné, kromě albinotické bílé. Tato srst nevyžaduje mnoho péče. V období línání se uvolňuje podsada, používejte na vyčesání hřeben s dvojitou řadou ocelových chlupů.

Základní charakteristické vlastnosti plemene

Samostatný, vyrovnaný, dominantní, tvrdý sám k sobě, svéhlavý. Grónský pes nesnáší samotu, málo štěká, ale tím více vyje. Tento pes není vhodný do rodiny. Má nesmírné množství energie a velkou výdrž.

Celkový vzhled plemene

Plemeno pracovních psů. Grónský pes se jen nepatrně liší od eskymáckého psa, je však uznán jako samostatné plemeno, dodnes zachované a používané ke svému původnímu účelu. Je to mohutný, silný a svalnatý pes. Má širokou, klínovitou hlavu, velikostí úměrnou k trupu, která se směrem k nosu zužuje. Uši jsou trojúhelníkovité, s ostrými konci. Hustě osrstěný ocas je z boku přehozen na hřbet. Silný, v práci nezdolný pes.

Fyzické vlastnosti, pohyb

Tento pes potřebuje mnoho, velmi mnoho pohybu. Nejlepším způsobem je tahání saní nebo vozíku. Víte-li předem, že mu to nebudete moci nabídnout, raději byste se měli poohlédnout po jiném plemenu. Tito psi jsou příliš silní na běh vedle kola. Vyvarujte se přílišnému namáhání psa při vyšších teplotách a nenechávejte jej pracovat pokud je teplota 15 stupňů nebo více.

Společenská charakteristika

Toto plemeno nesnáší samotu. Chcete-li si pořídit grónského psa, bude nejlepší koupit si minimálně dva. Tito psi se cítí výborně ve venkovní boudě. Většinou nevycházejí moc dobře s kočkami ani ostatními domácími zvířaty. Známou i neznámou návštěvu halasně přivítá, často nadšeným vytím. Přes svou velikost a vzhled proto také není vhodný jako hlídací pes.

Výchova plemene

Výchova tohoto psa není zrovna jednoduchá kvůli jeho svéhlavé a samostatné povaze. Grónský pes je v první řadě tažný pes a nehodí se do rodiny. Uběhne obrovské vzdálenosti, a pokud má šanci (špatné oplocení) uteče a může být pryč i celé dny. Nejlépe se cítí zapřažený do saní.

Zajímavosti, původ

Přímý potomek dávných psů, žijících přibližně 10 tisíc let na Sibiři, jež byli v 17. století přivezení do Grónska. Jedná se o jedno z plemen severských tažných psů typu husky. Lidé ho nezajímají, svoji oddanost projevuje svojí usilovnou prací. Výjimečně samostatný pes.

Po Út St Čt So Ne
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930
‹ říjen listopad 2019 prosinec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ