Epilepsie u psů

Epilepsie u psů, foto

Chovatelé označují epilepsii u psů jako stav, kdy pejsek prodělá záchvat, který je doprovázen křečemi různé intenzity. Je důležité si uvědomit, že ne všechny takovéto záchvaty jsou způsobené právě epilepsií. Proto je označujeme jako epilepsii podobné (epileptiformní) stavy. Tyto stavy pak dělíme do více skupin.

1. Idiopatická epilepsie - příčina záchvatů je nejasná. Tyto záchvaty vycházejí z CNS (centrální nervové soustavy), tedy z mozku. 2. Získaná epilepsie - u tohoto druhu epilepsie je nám příčina známa. Může být způsobena různými faktory, jako jsou např. nádory, cévně - mozkové příhody, úrazy hlavy atp. 3. Epileptiformní záchvaty - jedná se o záchvaty nemající primární původ v mozku. Jsou způsobené metabolickými, případně toxickými vlivy vznikajícími například při poruchách ledvin, jater atp.

 

Pro veterináře je ve většině případů velmi složité vyslovit diagnozu epilepsie. Záchvat může mít velice nenápadné a nepatrné příznaky, jako jsou lehké záškuby končetin nebo jiných částí těla nebo chvilkový nevidomý výraz. Soustřeďujme se proto na standart ní formu epilepsie probíhající zhruba ve čtyřech stádiích. V prvních stádiích nastupujících několik hodin až dní před záchvatem, pozorujeme různé změny v chování pejska. Začne být vystrašený, neposlouchá nás nebo zalézá na skrytá místa. Tato fáze nám lehce unikne, není pro nás tolik zřetelnou. Na první stádium navazuje plynule ve většině případů stádium druhé, které se charakterizuje prohloubením příznaků z prvního stádia.

 

Ve třetím stadiu vzniká vlastní záchvat různé intenzity od jemných záškubů těla nebo jeho jednotlivých částí až po těžký klasický epileptický záchvat, který je doprovázený ztrátou vědomí, intenzivním sliněním, samovolným pomočením a pokálením atd. Tento stav většinou trvá různě dlouho. Většinou se však pár vteřin až minut. Pozor. V ojedinělých případech se může jednat o hodiny. Bezprostředně po vlastním záchvatu nastoupí čtvrté stádium. Pejsek je vystrašený, zmatený atp. Projevy jsou velice individuální s intenzitou závislou na řadě dalších okolností. Čtvrté stádium může trvat řadově hodiny až dny. Potom však nastává období, kdy se pejsek chová úplně normálně. Toto období trvá různě dlouho, někdy dny, jindy zase měsíce. Závěrem mohu říci. Pokud Váš pejsek trpí zmíněnými symptomy, je velice důležitá návštěva veterinárního lékaře. Veterinární lékař stanoví diagnózu a adekvátní léčbu. Úspěch léčby je velice závislý na příčině, která záchvat vyvolává. Epileptické stavy vyvolané mozkovým nádorem mají velmi špatnou prognózu. Záchvaty způsobené metabolickou poruchou jsou řešitelné velmi efektivně. Pejsky, kteří trpí epilepsií nezařazujte, prosím, do plemenitby, protože například u labradorského a zlatého retrívra, kolie a bígla je prokázána genetická fixace a tedy je zde riziko přenosu na potomstvo.

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 5
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
‹ prosinec leden 2020 únor ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ