Je váš pes optimista, nebo pesimista?

Je váš pes optimista, nebo pesimista?, foto

Ne každé štěně zapadá do stereotypu šťastného mláďátka. Vědci z Univerzity v Sydney zjistili, že i psi mají tendenci myslet určitým způsobem – optimisticky, či naopak pesimisticky. Zdůrazňují však, že oba póly mají své výhody.

 Životní naladění

Vědci zkoumali skupinu psů a snažili se odhalit jejich životní naladění. Používali k tomu dva tóny zvuků – jeden tón spojili s odměnou lahodným mlékem, druhý „odměnou“ starou obyčejnou vodou. Poté vědci psům zprostředkovávali různé tóny, které neodpovídaly předchozím dvěma zvukům, a sledovali reakce psů. Psi, kteří nadšeně reagovali na tón podobný tónu spojenému s odměnou mlékem, byli vyhodnoceni jako optimisté. Našli se mezi nimi i extrémní optimisté, kteří radostně reagovali na každý tón. Pesimisté na nejednoznačné tóny vůbec nereagovali.

Je váš pes optimista, nebo pesimista?, fotka

Efektivní plnění role

A jaký byl cíl celého výzkumu? V prvé řadě vědci předesílají, že být psím pesimistou není nic špatného, ale že obě strany mince mají své výhody. Vědci totiž doufají, že takovéto rozlišování povahy psů napomůže jejich efektivnějšímu obsazování do role. Například pesimističtí psi, kteří jsou klidní a dokáží ignorovat a nereagovat na irelevantní podněty, se skvěle hodí jako pomocníci do sociálních služeb – jsou tedy ideálními vodícími a asistenčními psy. Naopak optimisté, kterým nic neunikne, budou dobří ve vyhledávání bomb, výbušnin a drog.

Máte doma pesimistu?

Pokud máte doma pesimistu, rozhodně jej nepřevychovávejte na pravý opak. Viditelné pokroky však můžete učinit. Podle odborníků pesimistický pes potřebuje zejména jistotu, povzbuzení a čas – buďte proto trpěliví a svému mazlíčkovi krok za krokem rozšiřujte obzor jeho světa, v němž se bude cítit v bezpečí.

 

 

 

 

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
‹ červenec srpen 2017 září ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ