Kašel u psů

Kašel u psů, foto

Při chladném počasí se i u psů může vyskytnout nachlazení provázené kašlem. Kašel však může indikovat i vážnější zdravotní problémy, které vyžadují včasnou intervenci. Podle čeho tedy rozhodnout, zda se vydat k veterináři nebo preferovat domácí péči?

Příčiny kašle

Kašel může být způsoben jakýmkoli podrážděním v dýchacích cestách, od horních cest dýchacích přes průdušnice až po plíce.

Typy kašle

Zvuk kašle často napomáhá odhalit jeho skutečnou příčinu. Například suchý, drsný a hlasitý kašel (jako když se pes snaží vydávit kosti) je typický pro tracheitidu – zánět průdušnice, nebo psí kašel. Měkký, sípavý a až astmatický kašel je obvykle indikátorem onemocnění plic nebo srdečního onemocnění. Kašel, který zní jako troubení, pak nejčastěji doprovází tracheální kolaps u malých plemen. Za kašel je často mylně považováno také takzvané suché zvracení – pokud si nejste jisti, svého psa natočte a video pak dejte k posouzení veterináři.

Kdy kašli věnovat pozornost?

1. Kašel trvá déle než 5 dnů
2. Pes je letargický a neaktivní
3. Pokud má pes zároveň průjem, zvrací nebo ztratil chuť k jídlu
4. Pokud má pes bledé,nebo namodralé dásně
5. Pokud pes kolabuje

V těchto případech neodkladně vyhledejte veterináře. Dobré je si před návštěvou veterináře psa při kašli natočit, což usnadní diagnostiku problému.

Kdy se nemusíte obávat?

V případě, že je pes čiperný, veselý a aktivní a má pouze mírný kašel, který netrvá déle než týden, nemusíte vyhledávat lékaře. Své posouzení však vždy přizpůsobte zdravotnímu stavu psa – k veterináři i s mírným kašlem zajděte vždy v případě, že váš pes měl v minulosti srdeční šelest, nebo se léčí se srdečním nebo jiným chronickým onemocněním.

Léčba

V mnoha případech léčba zahrnuje antibiotika. Nutné je psovi poskytnout teplé a zvlhčené prostředí pro snadnější odkašlávání.
Pejskovi nikdy nedávejte léky určené lidem nebo léky pro psy bez doporučení veterináře. Vyhněte se kontaktu s jinými psy. Psa nechte v teple, tichu a klidu odpočívat, nevystavujte ho námaze a aktivitě.

 

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031
‹ září říjen 2018 listopad ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ