Separační úzkost aneb Když pes nemůže být sám

Separační úzkost aneb Když pes nemůže být sám, foto

Mnoho domácích mazlíčků je silně spojeno se svými majiteli a chvíle samoty a odloučení tak prožívá jako traumatický zážitek. Pokud váš pes vykazuje úzkost ještě před vaším odchodem z domu či je v době vaší nepřítomnosti destruktivní, neustále štěká, nebo vykonává potřebu uvnitř bytu, pravděpodobně trpí separační úzkostí. Její diagnostika a léčba není snadná, existují však způsoby, jak úzkostlivému pejskovi ulehčit.

Kde se bere separační úzkost u psů?

Psi jsou společenská zvířata, je pro ně přirozené žít ve skupině, a tak nejsou psychicky připraveni být celý den sami doma. Separační úzkost má navíc genetický základ – někteří psi jsou tak jejím vypuknutím ohroženi více než jiní.

Léčba separační úzkosti u lehkých případů

Pro pejsky, kteří trpí jen mírnou formou úzkosti, jsou výborným řešením feromonové obojky nebo difuzéry. Ty uvolňují pachy, které psy velmi uklidňují a uvolňují. Pes se díky nim bude cítit obdobně jako se cítil, když byl kojen svou matkou. Tyto produkty jsou tak také velmi vhodné pro pejsky, kteří jsou závislí na tělesném kontaktu a doteku.

Psa je také třeba zabavit na dobu, kdy jste mimo domov. Po bytě mu rozmístěte hračky a pamlsky na žvýkání (například vepřové ucho), které ho zabaví na dlouhou chvílí. Při výběru hraček vždy volte ty, s kterými máte zkušenost, a víte, že je pes nevdechne nebo nespolkne. Vhodnou volbou jsou také hračky na důmyslné ukrytí pamlsků, z kterých je pes musí dostat.

Pokud je váš pes nervozní již při vašem odchodu z domu, změňte rutinu. Po oblečení do bundy se ještě vraťte a s pejskem si pohrajte, nebo mu dejte najíst. Tašku, kterou běžně nosíte ven, někdy noste i po bytě. Pokud bude chvíle vašeho odchodu méně předvídatelná, bude i pro psa méně stresující.

Léčba úzkosti u těžkých případů

Pokud se úzkostné chování u psů neustále zhoršuje, je nutné navštívit veterináře, který psovi předepíše léky. Nejčastěji se jedná o léky, které snižují úzkost a napomáhají vrátit hladiny chemických látek v mozku na správnou úroveň.

Co můžete udělat sami

1. Požádejte členy rodiny, kamarády či sousedy o pomoc. Jejich nečekaná návštěva pejska jistě potěší.
2. Zvažte pořízení dalšího psa, který by se stal vhodným společníkem.
3. Připravte psovi útulnou skrýš, ve které se bude cítit bezpečně – například otevřený přepravní box.
4. Ve volném čase se pejskovi snažte stoprocentně věnovat. Je dobré ho před vaším odchodem i trochu utahat, aby část doby, kdy je sám, prospal.

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031
‹ září říjen 2018 listopad ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ