Potravinové alergie u psů

Potravinové alergie u psů, foto

Odhaduje se, že 10 - 20 % psů trpí potravinou alergií. Přestože léčba je nasnadě – najetí na antialergickou stravu, velkým problémem zůstává, že mnohé potravinové alergie jsou nediagnostikované. Často se tak léčí pouze jejich příznaky, aniž by se dospělo k jádru celého zdravotního problému.

Potravinová alergie a nesnášenlivost potravin

Stejně jako u lidí i u psů se rozlišuje mezi potravinovou alergií a nesnášenlivostí potravin. Potravinová alergie má obvykle za následek svědění kůže – pes si v takovém případě velmi často olizuje a vykusuje nohy a drbe se v uších a v oblasti obličeje. Nesnášenlivost potravin má tendenci vést ke zvracení, průjmům a úbytku hmotnosti. Ačkoli jsou známy projevy alergie i nesnášenlivosti, nejsou dobře známy jejich příčiny, což mnohdy komplikuje diagnostiku i léčbu.

Na vině je také skutečnost, že zvíře může trpět i jinými druhy alergií, které mají stejné nebo obdobné projevy jako výše uvedená alergie a nesnášenlivost. Velmi častá je alergie na blechy a bleší kousnutí, na pyly, roztoče, prach či na nejrůznější rostliny.

Diagnóza

Při podezření na potravinovou alergii nebo nesnášenlivost potravin se u psů neprovádí krevní testy tak jako u lidí. Obvykle je třeba podstoupit vylučovací dietu, kdy je ze stravy vyloučena podezřelá složka, přičemž se podrobně sleduje vývoj zdravotního stavu psa.

Léčba

Při eliminační dietě můžete sáhnout po speciálních krmivech na lékařský předpis, nebo se pustit do domácí přípravy stravy. První cesta, která je mnohem jednodušší, je i mnohem více doporučovaná – krmiva na předpis mají vyvážené složení, takže si budete jisti, že vašemu mazlíkovi nic nechybí, a fungují v 70 % případů. Při domácím vaření se můžete inspirovat řadou dietních receptů určených pro alergické psy – v jejich základu stojí maso (nejčastěji kuře, hovězí, jehněčí, králík apod.) doplněné o sacharidy v podobě brambor, batátů či rýže.

Jak dlouho držet eliminační dietu

Jelikož se zlepšení zdravotního stavu i po nasazení vhodné diety projevuje velmi pomalu, obvykle až po 6-8 týdnech, doporučuje se dodržovat eliminační dietu nejméně 8-12 týdnů. Pokud dojde k nehodě a váš pes v té době sežere něco nevhodného a zakázaného, měli byste začít znova od nuly. V případě, že dojde ke zlepšení stavu, odhalili jste složku stravy, která je příčinou zdravotních problémů a kterou je nutné navždy vyloučit ze stravy. Pokud k odeznění problémů nedojde, poraďte se s veterinářem, který pravděpodobně navrhne vyloučení jiné potraviny na zkoušku.

 

 

 

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031
‹ prosinec leden 2018 únor ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ