Socializujte své štěně! Vyroste z něj šťastný a sebevědomý dospělý pes!

Socializujte své štěně! Vyroste z něj šťastný a sebevědomý dospělý pes!, foto

Socializace štěňátka je jediným způsobem, jak z něj vychovat šťastného, sebevědomého, vyrovnaného a poslušného jedince, který bude skvěle vycházet s lidmi i se zvířaty a snadno si zvykne v jakémkoli prostředí.

Kdy začít se socializací?

Nejdůležitější období pro socializaci začíná již ve věku od tří týdnů a končí ve věku 12 týdnů. V této době je ideální pejska vystavit široké rozmanitosti lidí, míst, zvuků, činností i věcí, protože právě teď je nejlépe zpracuje a příjme. Seznamování s okolím však musí probíhat velmi citlivě a pes z něj musí mít pozitivní pocity. Podrobně proto sledujte chování psa a jeho řeč těla, které vám snadno odhalí případný strach nebo úzkost.

Proč štěně socializovat?

Psi jsou velmi otevření, citliví a rádi komunikují. V raných týdnech svého života si vštěpují lidi a prostředí, ve kterém budou žít. Dozvídají se, které hluky, vůně a aktivity jsou normální a kterých se tak nemusí bát. Až do věku 12 týdnů psi přistupují k novým situacím, lidem i zvířatům s dobrodružnou, otevřenou myslí. Pokud dojde k socializaci pozdě, nebo je chybně provedena, výsledkem jsou psychické problémy psa či jeho problémové chování – tedy hlavní důvody, kvůli kterým často pejsci končí v útulcích.

Plánování socializace

Pejska byste během zmíněného kritického období měli vystavit podnětům, s kterými se bude dále běžně setkávat. Příkladem jsou cizí psi, děti, lidé nejrůznějšího vzhledu a stáří, hlučné zvuky, jako jsou alarmy, bouře, ohňostroje, zvuky v bytě a domě, doprava či cestování. Také psa vystavte nejrůznějším dotekům – sahejte mu na ouška, tlamičku, ocásek, tlapky, aby se později nebál doteku.

Bezpečnost především

Pejsek by měl být vystaven procesu socializace až po 1. očkování. Také psi, s kterými přijde do kontaktu, musí být zdraví, očkovaní a bezpeční. Socializace musí probíhat šetrně a nenásilně, pes se nesmí bát a musí z vás cítit klid. Pokud se štěně v nějaké situaci začne bát, ihned jeho vystavení podnětu ukončete.
Včasnou a bezpečnou socializaci zajišťují také kurzy pro štěňata, které obvykle probíhají jednou týdně po dobu jednoho měsíce. Štěně je zde všemu učeno zábavnou formou a snadno si tu zvykne i na přítomnost cizích lidí a psů.

 

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031
‹ září říjen 2018 listopad ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ