Pokojové rostliny, které škodí domácím zvířatům

Pokojové rostliny, které škodí domácím zvířatům, foto

Některé druhy pokojových rostlin jsou pro nás lidi neškodné, nebo dokonce léčivé. Na domácí zvířátka však mohou mít zcela opačný vliv. Jelikož jsou preventivní opatření vždy tím nejlepším řešením, seznamte se se seznamem pokojových rostlin, které byste v případě, že jste chovateli zvířat, měli ze svého domova vykázat.

Břečťan

Tato popínavá rostlina je pro zvířata obzvláště zajímavá, neboť je jako stvořená pro dovádivé hraní. Její požití je však pro ně velmi rizikové – může vést k podráždění žaludku, nadměrnému slinění, zvracení a průjmům. Dokonce i pouhý kontakt s rostlinou může vyvolat zdravotní potíže – nejčastěji jde o dermatitidu a zánět kůže.

Aloe

Tato rostlina přináší tolik léčebných účelů pro lidi, avšak pro zvířata je silně toxická. Šťávy tohoto ostnatého sukulentu nám poskytnou úlevu při popáleninách, škrábancích a drobných zraněných a stejně dobře poslouží i našim čtyřnohým mazlíčkům. Jen se však vyvarujte tomu, aby aloe snědly. Požití dužiny u psů i koček může vyvolat zadržování vody v tlustém střevě, průjmy i zvracení. Tím poměrně rychle může dojít k dehydrataci organismu, která může být pro zvíře smrtelná. Otrava se může projevovat také depresemi, ztrátou chuti k jídlu a změnou barvy moči. V případě, že máte podezření, že váš mazlíček něco z rostliny pozřel, vydejte se k veterináři, který zahájí léčbu zabraňující dehydrataci.

Eukalyptus

Eukalyptus má silné desinfekční a antiseptické účinky, a proto je mezi námi lidmi tak oblíbený. Populární je zejména eukalyptový olej, který má široké využití. Ten je však opět nebezpečný pro zvířata. Je dráždivý pro sliznice úst, nosu a gatrointestinální trakt. Při jeho požití může dojít k vážným poruchám trávení, v těžších případech k neurotoxickým příznakům, jako je svalová slabost, letargie, zmatenost a záchvaty.

Kaktusy

Nenáročné kaktusy sice neobsahují nebezpečné toxiny, ale jejich trny dokážou zvířata pěkně potrápit. Nejčastěji jde o zranění v oblasti úst, tlapek a obličeje. Rány se někdy špatně hojí a mají tendenci se zaněcovat, takže opět myslete preventivně.

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
‹ prosinec leden 2019 únor ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ