Sourozenec vs. zvířecí mazlíček? Kdo je pro dítě důležitější?

Sourozenec vs. zvířecí mazlíček? Kdo je pro dítě důležitější?, foto

Vztahy ke zvířatům mohou být stejně jako mezilidské vztahy hluboké, upřímné a obohacující, a tak do velké míry ovlivňovat kvalitu našeho života. Na to, jakým způsobem působí na lidský vývoj, se zaměřili vědci z Cambridgeské univerzity, kteří se pustili do odvážného úkolu: postavili proti sobě vztah dítěte k jeho sourozenci a vztah dítěte k jeho domácímu mazlíčku. Výsledky srovnání jsou překvapující.

Do studie, která proběhla ve spolupráci s centrem pro výživu zvířat Waltham, bylo zapojeno 77 různých rodin alespoň s jedním zvířecím mazlíčkem a více než jedním dítětem. Vybrané děti pak podstoupily sérii dotazníků a rozhovorů, které zkoumaly kvalitu jejich vztahu k sourozencům a k jejich domácímu zvířeti. Děti odpovídaly na otázky typu: „Jak kvalitní je tvůj vztah s tvým zvířecím mazlíčkem/sourozencem?“, „Sdílíš tajemství se svým zvířecím mazlíčkem/sourozencem?“, „Kolik toho máš společného se svým zvířecím mazlíčkem/sourozencem?“

Zvíře jako vrba

Výsledky výzkumu prokázaly, že zvířata v porovnání se sourozenci vyhrála na plné čáře. Děti uváděly, že ke svému zvířeti pociťují silnější pouto než ke svému sourozenci a že se ve zvířecí společnosti cítí lépe, bezpečněji a svobodněji. Tyto jejich pocity ještě sílí, když prožívají negativní emoce – právě ke zvířeti se děti uchylují v situacích, kdy se cítí smutně či nepochopeně. „Skutečnost, že mazlíček nemůže plně porozumět slovům a reagovat na ně, se zde stává výhodou, neboť dítě mu může zcela důvěřovat,“ vysvětluje Matt Cassells, vedoucí výzkumný pracovník.

Spása pro dospívající

Ačkoli by se mohlo zdát, že potřebu blízkosti takového důvěrného přítele mají děti v prvních letech svého života, není tomu tak. Zvířecí kamarádství se ukázalo být klíčové pro děti nad dvanáct let. Právě v období dospívání je na děti vyvíjen největší tlak, a to jak ze strany školy, tak ze strany mezilidských vztahů. Dospívající se také méně spoléhají na rodiče, věří jen sami sobě a zároveň jsou velmi sebekritičtí. K tomu se přidávají hormonální výkyvy, které celou situaci jen zhoršují. Mít při sobě nekritické a oddané zvíře jako nejlepšího přítele dětem velmi usnadňuje vyrovnat se s tímto mimořádně náročným vývojovým obdobím.

Dívčí vztahy jsou komplikovanější

Vědci se také snažili odhalit vliv pohlaví dětí na vztah ke zvířecímu kamarádovi. Ukázalo se, že jak dívky, tak chlapci toto přátelství prožívají velmi hluboce a intenzivně. Vztah dívek však byl mnohem komplikovanější a barvitější: dívky se zvířetem dokázaly komunikovat na velmi hluboké úrovni, přičemž prožívaly i širší škálu emocí.

Podle výzkumníků zvíře významně přispívá ke zdravému vývoji dítěte, přičemž nejvýznamnější roli hraje v rozvoji sociálních dovedností a v dosažení emocionální zralosti. Bezkonkurenční podporu tak může poskytnout zejména jedináčkům, nebo dětem z rodin s komplikovanými mezilidskými vztahy.

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
‹ prosinec leden 2019 únor ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ