Jak čistit zuby psa

Jak čistit zuby psa, foto

Lámete si hlavu jak čistit zuby psa? Způsoby jsou různé. Mnoho majitelů pejsků tyto možnosti nezná a spoléhá pouze na drahou veterinární péči – odstranění zubního kamene ultrazvukem v anestézii. Tato procedura je nepříjemná a ne zcela bezpečná (vzhledem právě k anestézii) především pro Vašeho miláčka, ale i pro Vás. Sami z ní určitě nemáte příliš dobrý pocit. Vždyť se dá tento problém řešit mnohem jednodušším a příjemnějším způsobem! Povíme Vám jak!

Granule jako pomocník čištění zubů

Jsou psi, kteří k tvorbě zubního plaku a následnému vzniku zubního kamene nemají sklony. U těch může stačit i pravidelné, jemné obrušování zubů při chroupání granulí z chovatelských potřeb. V tomto ohledu je lepší krmit granulemi větší velikosti, aby je pes pouze nehltal, ale byl nucen je kousat – při tom se zuby do granulí zaboří a pravidelně se čistí. Takových psů je ale málo.

Dalším stupněm je přidávání práškových přípravků z mořských řas do krmiva. Účinné látky z přípravku (minerály, enzymy, aminokyseliny) se vstřebají do organizmu, prostřednictvím slin se dostanou zpět do ústní dutiny a tam předcházejí tvorbě nánosů na zubech. U mnoha psů jsou účinné i v době, kdy je stav zubů zralý na veterinární zákrok. Zubní kámen totiž díky tomuto potravnímu doplňku změkne již během 2 – 3 týdnů, a snadno se potom odstraní mechanicky. Výjimečně se stává, že tento způsob nefunguje a velmi pravděpodobně je to způsobeno nesprávným dávkováním. Mořské řasy obvykle psům chutnají, a přidává se jich pouze malé množství, takže denní dávka vás vyjde na pár korun. Protože se jedná o přírodní, bezpečný prostředek, není se třeba bát při troše rozumu jeho předávkování. Tento způsob péče o zuby je také velmi šikovný u jedinců, kteří nesnášejí čištění zubů, a raději by páníčkovi „ukousli ruku“.

Jak čistit zuby psa, fotka

Podobně fungují enzymatické zubní gely a spreje, které pouze na zuby naneseme, a o zbytek se postarají samy. K těmto účelům lze také přidávat speciální ústní vody do pití. Pokud má pes větší sklon k těmto problémům, nebo jsme tento aspekt péče trochu zanedbali, bude potřeba pomoci odstranit změklý plak a kámen prostřednictvím zubního kartáčku se zubní pastou – opět enzymatickou. Máme na výběr kartáčky klasické, podobné těm, které jsou určené pro lidskou hygienu, oblíbené jsou také kartáčky gumové, které se navlékají na prst. V účinku se neliší, každý si musí vybrat ten, který vyhovuje právě jemu a jeho pejskovi.

Pravidelná dentální hygiena

Asi nemusíme zdůrazňovat, že podávání výše zmíněných přípravků nebo aktivní čištění zubů je potřeba provádět denně – ať už jako prevenci, která je vždy nejefektivnější, nebo, a to obzvlášť, v případě, kdy se problém již objevil. Vždyť nechceme, aby měl náš krasavec v lepším případě žluté zuby, v horším aby nás při jeho láskyplném olíznutí porazilo páchnoucí tornádo z jeho rozkošné tlamičky, a v tom nejhorším trpěl bolestmi ze zarudlých zanícených dásní, do kterých ho tlačí kámen a následně o zuby přišel!?

Dentální pamlsky

Velkým pomocníkem v péči o zuby jsou pamlsky. Dentální pamlsky mají mnoho výhod:

• čistí zuby
• jsou odměnou
• zabaví pejska na delší dobu
• jsou zdrojem cenných doplňků výživy – např. kolagenu

Takto fungují např. pamlsky z bůvolí kůže. Vhodné jsou zejména ty, které jsou obalené, nebo plněné masem. V tomto případě totiž pes k vydolování masa používá a čistí si i přední zuby, které většina ostatních dentálních pochoutek obvykle mine – psi je žvýkají na stoličkách. Dobře fungují, samozřejmě, i přírodní kosti – nikoli však uvařené, nebo dlouhé kosti drůbeži, které se štípou do podoby ostrých jehel, a hrozí nebezpečí propíchnutí trávicího traktu. Další speciální dentální pochoutky jsou na výběr v široké škále tvarů a rozměrů vhodných pro různé velikosti psích plemen, v mnoha příchutích, s přídavkem zeleniny, mořských řas, s propolisem (prevence i léčba zánětů dásní), s kalciem, s mátou – ta, samozřejmě, osvěží i psí dech.

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
‹ prosinec leden 2020 únor ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ