Jak psi vnímají hudbu?

Jak psi vnímají hudbu? , foto

Rádi si ve společnosti svého čtyřnohého přítele vychutnáváte svou oblíbenou hudbu? Ale co váš pes? Má stejný vkus a slyší ji vůbec? Na tyto otázky se vědci snažili přijít a díky mnohým výzkumům dokázali vystopovat hudbu, která na psy působí vysoce relaxačně.

Preferujeme hudbu podobnou srdeční frekvenci

Hudební vkus nemá základ pouze v tom, co slyšíme, ale v tom, jak zvuk interpretujeme. Reakce na zvuky jsou ovlivněny našimi zkušenostmi, vzpomínkami a emocemi, které v nás daný zvuk dokáže evokovat. Proto na nás lidi velmi pozitivně působí zejména zvuk podobný klidnému a uvolněnému lidskému hlasu či hudba v tempu naší srdeční frekvence.

Tempo lidské hudby, které je nám blízké, tedy úzce souvisí s činností našeho srdce. Vědci na základě této skutečnosti předpokládali, že tato preference by se mohla týkat i zvířat.

Ukázalo se, že obdobný hudební vkus jako lidi mají zejména větší psí plemena, jejichž srdeční frekvence je podobná té lidské. Menší plemena, jenž mají rychlejší srdeční frekvenci, pak preferují hudbu s rychlejším tempem.

Hitem je harfa

Vědci vybaveni tímto teoretickým základem provedli výzkum na početné skupině psů. Těm pouštěli všechny možné hudební žánry od rocku, přes pop až k vážné hudbě. Ukázalo se, že právě klasická hudba v pomalém tempu a s jednoduchým opakováním rytmu na většinu psů působí relaxačně. Mnozí psi v důsledku této muzikoterapie omezili své problematické štěkání, u některých jedinců se snížili příznaky hlukové fobie, u štěňat pak projevy úzkostné separace. Naprostým hitem se stala harfová hudba, která pomohla i nemocným či hospitalizovaným psům a zalíbila se dokonce i kočkám.

Pokud svému pejskovi naordinujte kurzy muzikoterapie, pamatujte na fakt, že má velmi citlivé uši. Hudbu mu tedy pouštějte spíš potichu, aby celý proces neměl zcela opačný účinek.

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031
‹ červenec srpen 2019 září ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ