Je léčba podporovaná zvířaty skutečně účinná?

Je léčba podporovaná zvířaty skutečně účinná? , foto

Nemoc, a to zejména ta život ohrožující nebo chronická, je jedním z nejsilnějších stresorů, který dokáže pěkně potrápit naši psychiku. V takové situaci sice máme na výběr mnoho psychofarmak, která nám pomůžou zátěž lépe snášet, jedná se však o chemikálie, které mají řadu vedlejších účinků. Proto se stále častěji nasazuje jiný podpůrný léčebný prostředek - a to kontakt se zvířaty. Ten má také vedlejší účinky, například radost, potěšení, vděčnost či naději.

Popularizátorkou léčby podporované zvířaty je Florence Nightingale, zkušená zdravotní sestra, která léty praxe vypozorovala, že pacienti s chronickým onemocněním se lépe cítí a rychleji uzdravují, když se dostávají do pravidelné interakce se zvířaty.

Zvířata pomáhají nejen v nemocnicích, ale i na školách či ve firmách

Celé tajemství tohoto účinku je velmi jednoduché. Kontakt se zvířaty v nás spouští produkci hormonu serotoninu, který kromě toho, že vyvolává dobrou náladu, citelně zmírňuje stres a uvolňuje napětí. Zároveň dochází ke snížení sekrece stresových hormonů, jako je kortizol, epinefrin či norepinefrin, takže zajištění psychické pohody je zaručeno ze všech stran. Proto není divu, že jsou zvířata coby léčebný prostředek stále častější alternativou nejen v nemocnicích a pečovatelských domech, ale dokonce už i na vysokých školách, kde mají posilnit psychiku studentů během zkouškového období.

Léčebné účinky má dokonce i kontakt se cvrčky

Přestože léčba za pomoci zvířat již není žádné tabu, ale naopak uznávanou možností, obecně se stále předpokládá, že blahodárný hormon štěstí v nás mohou vyvolat pouze zvířata, která nám jsou milá a blízká - veřejnost za takové nejvíce označuje psy, kočky či koně. Ukázalo se však, že terapeutický účinek má kontakt s jakýmkoli zvířetem. I takoví pacienti, kteří během výzkumu pobývali na hospodářských farmách nebo se měli starat o želvy, nebo dokonce o cvrčky, zaznamenali výrazné zlepšení v úrovni prožívaného stresu, a to jak na fyzické, tak na psychické úrovni.

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
‹ červenec srpen 2020 září ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ