I psi trpí smrtí svého zvířecího kamaráda! Jak jim pomoci vyrovnat se se ztrátou?

I psi trpí smrtí svého zvířecího kamaráda! Jak jim pomoci vyrovnat se se ztrátou? , foto

Psi a další domácí mazlíčci se stávají milovanými členy naší rodiny, proto nás jejich smrt může silně zasáhnout a zdrtit. Na takovouto ztrátu však reagujeme nejen my lidé, ale i další zvířecí společníci. I oni mohou smrt zvířecího kamaráda silně prožívat. Naštěstí existují způsoby, jak jim můžeme celou situaci ulehčit.

 Ignorujte nežádoucí chování, posilujte to pozitivní

Zvířata na ztrátu svých blízkých reagují různě a může se u nich objevit nežádoucí chování - u psů nejčastěji vytí, štěkání či ničení předmětů. Za tyto reakce je nijak netrestejte, ale naopak pozitivně posilujte dobré chování, kdy je pes v klidu, a to nějakou odměnou - psi kromě pamlsku uvítají i slovní pochvalu, pohlazení nebo hru.

Udržujte rutinu

Dodržujte stejný časový harmonogram a plánujte stejné denní aktivity jako před smrtí zvířete. Přeživšímu zvířeti tím vnesete do nové životní etapy řád, který dobře zná a na který je zvyklé. Tak změnu rychleji zpracuje.

Zvířeti se více věnujte

Přeživší mazlíček by měl dostat více pozornosti než obvykle. Do svého denního režimu proto zapojte pravidelné procházky a více her. U zvířete může dojít ke zpožděné reakci, kdy se zármutek dostaví mnohem později než u vás. Proto udržujte zvýšenou péči i několik týdnů po smutné události. V každém případě sledujte potřeby vašeho psa - někteří jedinci potřebují společnost, zatímco jiní se stáhnou truchlit do ústranní. Měli byste proto být citliví a poznat, co přesně vaše zvíře potřebuje.

Velký problém může nastat v případě, kdy je vaše zvíře poprvé samo doma. Před odchodem do práce si se psem dejte svižnou procházku, aby nějaký čas prospal. Také mu kupte nové hračky, které ho během vaší nepřítomnosti zabaví. Z práce se vracejte včas, a to ideálně stále ve stejný čas. Pokud máte možnost zastavte se za psem i během dne, nebo o to požádejte blízké.

Ohlídejte zdraví svého mazlíčka

Tak jako lidé mohou i zvířata stres prožívat na fyzické úrovni. Reakcí na ztrátu tak mohou být i nejrůznější zdravotní problémy. Z počátku je normální nezájem o jídlo, hry i společnost. Pokud by však tento stav trval déle, mohl by ohrozit život zvířete - v takovém případě neváhejte a navštivte s ním veterináře.

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
‹ červenec srpen 2020 září ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ