Kolik pohybu váš pes skutečně potřebuje? 1.díl

Kolik pohybu váš pes skutečně potřebuje? 1.díl , foto

Některému psovi stačí procházka kolem bloku, jiný potřebuje náročnou horskou túru. Jaký stav je ideální a jak poznat, co potřebuje právě moje zvíře? Tak jako ve všech oblastech péče o psa platí i v určení intenzity pohybu zlatá střední cesta i to, že bychom se měli řídit především aktuálními potřebami zvířete.

 Základem je genetika

Zapátrejte v genetice svého psa a zjistěte, jakou má konkrétní plemeno výbavu. Je logické, že psi, kteří byli vycvičeni k lovu nebo k hlídání stáda, budou potřebovat mnohem více pohybu, než plemena, která byla vyšlechtěna spíše pro okrasu.

Pohyb je nezbytný pro zdraví

I v případě, že si pořídíte takzvaně gaučového psa, musíte jeho pohybu věnovat dostatek času. Nezbytné jsou pravidelné procházky i hry, při kterých se pes proběhne. Při nedostatku pohybu psům hrozí vážné zdravotní komplikace, nejčastěji nadváha, cukrovka, onemocnění srdce či kloubů. Právě problémy s klouby patří k nejčastějším následkům nedostatku pohybu, vedou však k omezené hybnosti, čím spouští velmi nepříjemný začarovaný kruh.

Každý pes má jiné potřeby

Co je na vašeho psa příliš, poznáte velmi snadno již při procházce. Pokud pes vypadá vyčerpaně, má ztvrdlé nohy a změněnou schůzi, je shrbený a jeho jazyk bezvládně visí z tlamy, je nejvyšší čas k návratu. Pokud naopak pes po návratu z procházky lítá po zahradě a vybízí vás k dalším hrám, můžete si příště bez obav přidat kilometr navíc.

Důležité je i mentální cvičení

Kromě fyzické zátěže potřebují psi i duševní cvičení, čímž si cvičí své kognitivní schopnosti, zejména soustředění a paměť. Mentální trénink, který může mít podobu výcviku, povelů a nejrůznějších her, by měl ve zvýšené míře probíhat u loveckých a pasteveckých psů, kteří bez vhodné duševní stimulace mohou trpět i depresemi.

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
‹ květen červen 2020 červenec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ