Co je to “syndrom malých psů” a jak proti němu zdárně bojovat?

Co je to “syndrom malých psů” a jak proti němu zdárně bojovat?  , foto

I malí psi mohou trpět takzvaným napoleonským syndromem. Co jim chybí na vzrůstu a velikosti, dohánějí svým sebevědomím, agresivitou a hlasitostí. I malá plemena se tak mohou stát hrozbou. Přitom jde o naučené chování, které lze odstranit.

 

Prvopočátek problému spočívá v tom, jak my lidé reagujeme na chování psů. Pokud na nás štěká, skáče, vrčí velký pes, považujeme toto chování za nebezpečné a urychleně zjednáváme nápravu. U malých psů však stejné chování považujeme na nevinné a roztomilé, a tak mnohdy nepostřehneme, že jde o projevy dominance vůči naší osobě. Není proto divu, že syndrom malých psů nejčastěji hrozí těm psím jedincům, kteří mají srovnání - tedy tam, kde pospolu žijí velká a malá plemena.

A jaké varovné signály syndrom malých psů nejčastěji doprovází? Pokud na vás pes skáče nebo vám leze po klíně, kdykoli chce, působí to jako projev náklonosti. Ve skutečnosti k vám vysílá zprávu “Vlastním tě”, což není dobré. Pokud těmto zvykům nenastolíte hranice, pes se velmi rychle začne domnívat, že je ve smečce alfa jedinec, a může začít prosazovat dominantnější chování.

Vrčení velkých psů nahání hrůzu, u těch menších spíše vyvolává úsměv. Ať už na vaše návštěvy, sousedy či kolemjdoucí vrčí sebemenší psík, zasáhněte jako u velké psa. Verbálně mu dejte najevo, že jde o nežádoucí chování. Ve výcviku pokračujte i při procházkách venku. Pes na řemínku by neměl určovat směr, ani rychlost chůze - měl by jít vedle vás, popřípadě mírně za vámi a tam, kam určíte.

Boj proti tomuto syndromu je velmi dobrý pro samotného psa a jeho psychiku. Malí psi, kteří si myslí, že jsou alfa vůdci smečky, často trpí separační úzkostí - ve svém vůdcovství se cítí sami a rozrušení. Pokud od nich přeberete otěže vedení smečky a z nich učiníte její součást, výrazně se jim uleví. Jelikož jde o změnu osobnosti, jedná se o náročný a zdlouhavý proces, který vyžaduje trpělivost a empatii. O jeho vhodném průběhu se ideálně poraďte s odborníkem.

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
‹ květen červen 2020 červenec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ