Poznáte rozdíl mezi zdravou a agresivní hrou psů?

Poznáte rozdíl mezi zdravou a agresivní hrou psů? , foto

Hra je jednou z důležitých součástí socializace štěňat, neboť jim předává nezbytné životní dovednosti, které budou potřebovat v dospělosti. Hra mezi psy se neustále vyvíjí a mění se podle osobnosti psů, jejich vzájemných vztahů i prostředí. Základem každé hry, interakce i vztahu se pak stává určení, který jedinec se stane dominantním a který submisivním. A právě v tomto bodě se může setřít hranice mezi zábavnou a vhodnou hrou a mezi tou agresivní a nebezpečnou. Jak tedy poznáme, že psí dovádění již potřebuje lidský zásah?

Psí limity

Každý pes má své vlastní chápání toho, co považuje za přijatelnou hru. Někteří psi mají rádi blízký kontakt, zatímco druhým vadí, jedni si libují v poklidné interakci, zatímco jiní preferují rychlou a drsnou hru. Oba protipóly jsou v pořádku v případě, že bouřlivější pes respektuje limity klidnějšího psa a stáhne se, když na svém parťákovi vycítí známky nelibosti.

Kdy nastane problém?

Do tuhého jde, když jeden z hráčů nerespektuje pravidla. I při divoké hře by měli být psi uvolnění. Pokud se něco pokazí, uvolnění z jejich těla vyprchá. Dominantní psi v takovém případě obvykle napnou svaly, vycení zuby, začnou vrčet, zvedají bradu a mohou i kousnout. Ti submisivní projeví strachovou reakci, snaží se vycouvat, krčí se a kňučí, v zoufalství mohou reagovat i velmi agresivně, čímž napodobují chování druhého psa.

Kdy zasahovat?

Je velmi těžké rozeznat, když je třeba do hry zasáhnout a ukončit ji. Obecně platí, že psí komunikace je velmi efektivní a málokdy potřebuje lidský zásah. Naopak, zbytečným zásahem narušíte proces socializace a učení. Jednoznačným signálem není ani kvílení a kňučení - tyto prvky často využívají malí psi, aby obelstili svého soupeře, kterého tak ve skutečnosti vábí ke hře. Proto je důležité mít dobře nastudovanou řeč těla svého psa, která vám prozradí, zda jde o vážný stav nebo kamufláž. Jako gesto přátelství obvykle fungují vrtící se ocásky.

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
‹ květen červen 2020 červenec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ