Problémy, které mohou nastat, když je štěně odstaveno příliš brzy

Problémy, které mohou nastat, když je štěně odstaveno příliš brzy , foto

Existuje celá řada názorů, kdy a jakým způsobem má být štěně odstaveno, aby mohlo po boku nového majitele vyrazit do světa. Zatímco budoucí majitelé si obvykle chtějí roztomilé štěně užívat co nejdříve, pravdou zůstává, že osamostatňování štěněte by v ideálním případě mělo probíhat samovolně a přirozeně. V mnoha ohledech se proto rozhodně vyplatí počkat si pár týdnů navíc.

 

Přirozený proces

Správné a zdravé odstavení štěněte, tedy jeho přechod z mateřského mléka na pevnou stravu, je proces, který by se měl dít přirozeně a pozvolně. Do tohoto kroku by v žádném případě nemělo být nuceno a tlačeno, což se v praxi bohužel často stává. Kojení má totiž své velké výhody do budoucna - štěně z mateřského mléka získává celou řadu specifických živin, které budují kvalitu jeho imunitního systému, tedy rozhodují o jeho budoucí obranyschopnosti.

Socializace začíná ve vrhu

Prvními a nejlepšími učiteli štěněte se stává jeho matka a další jedinci z vrhu. Právě v rámci těchto vztahů se štěně učí hře i interakci s ostatními psy. Proces učení začíná probíhat kolem 3 až 5 týdne. Izolace štěněte z vrhu dříve, než pochopí základy, může ztížit jeho socializaci v budoucím životě. Možným následkem pak často bývají komplikované vztahy nejen k ostatním psům, ale i k lidem.

Psychická pohoda

Brzké odloučení štěněte od matky je pro oba zúčastněné psychicky velmi náročné. Celý proces by proto měl probíhat nejen přirozeně, ale i empaticky a láskyplně. Stres z bezohledného odstavení může dokonce vyústit v mnohé psychické problémy. U psů se může rozvinout agresivní nebo sebedestruktivní chování, velký strach z nových lidí, psů či situací, přehnané upínání se a vyhledávání pozornosti nebo nezdravý vztah k jídlu.

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
‹ květen červen 2020 červenec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ