Rizikové faktory, které mohou zapříčinit potrat březí feny

Rizikové faktory, které mohou zapříčinit potrat březí feny , foto

Období březosti je pro feny po fyzické i psychické stránce velmi náročnou fází. Proto není divu, že se může vyskytnout celá řada faktorů, které mohou způsobit nebo přispět ke zdravotním komplikacím, jenž v nejhorším případě končí potratem. Mnohým z nich však lze zabránit nebo předejít a pomoci tak feně přečkat toto období v pohodě a ve zdraví.

 

Věk feny

Feny by měly být plně zralé. Pokud zabřednou v době, kdy se blíží stáří, nebo naopak v době, kdy se ještě nestaly dospělými, hrozí jim i štěňatům zdravotní komplikace, a to i v případě úspěšného porodu. Častým následkem je i menší velikost vrhu, drobnější a méně vitální štěňata. Ideální je, když fena před zabřeznutím, dosáhne minimálně 2 let (u pomalu rostoucích plemen, jako je například novofundlandský pes, je to ještě déle). Jde totiž o to, že fena musí být připravena nejen fyzicky, ale i emocionálně, aby se zvládla o svůj vrh starat.

Zdravotní stav otce

I zdravotní parametry otce mohou ovlivnit průběh a výsledek těhotenství. Před připuštěním je proto vhodné posoudit i kondici budoucího otce.

Dědičnost

Některá plemena nebo jedinci mají ve svém genofondu zakódované zvýšené riziko spontánního potratu, což představuje genetickou zátěž i pro budoucí generace. Pokud chcete mít jistotu, můžete oba budoucí rodiče nechat předem otestovat.

Sexuálně přenosné infekce

Mezi časté sexuálně přenosné infekce, které postihují psy i lidi, patří brucelóza. Ta u psů může probíhat bez větších příznaků či komplikací, avšak zvyšuje riziko potratu. I v tomto případě se proto doporučuje včasné testování.

Další infekce

I další méně závažné bakteriální, virové či plísňové infekce mohou pro březí fenu představovat nebezpečí. Je tedy třeba pečlivě hlídat její zdravotní stav a i při drobných symptomech vyhledat odbornou péči.

Stres

Budoucí matce dopřejte co nejvíce klidu a pohody. Vyhněte se tomu, aby váš domov navštěvovali cizí lidé, které fena nezná. Její pelíšek a budoucí “hnízdo” by se měly nacházet v klidné a bezpečné části domu. Zapovězené je tedy vše, co by fenu děsilo. Naopak zaběhnutá rutina může přispět k její psychické pohodě.

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
‹ květen červen 2020 červenec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ