I psy může potkat mrtvice! Rozpoznejte včas varovné příznaky!

I psy může potkat mrtvice! Rozpoznejte včas varovné příznaky! , foto

Cévní mozková příhoda je velmi závažný a často náhlý nástup zdravotního stavu, který může potkat jak lidi, tak zvířata - psy nevyjímaje. Tento problém je způsoben narušením průtoku krve do mozku a může způsobovat různě vážné a rozsáhlé neurologické problémy. Jako u jiných zdravotních problémů platí i u mrtvice, že rozhodující je včasná pomoc. Naučte se proto rozeznávat příznaky tohoto stavu – tato znalost může v budoucnu zachránit života vašeho psa.

 

Co způsobuje mrtvici u psů?

Mrtvice se stejně jako jiné nemoci častěji vyskytuje u starších nebo zralých psů. Obvykle souvisí s poruchami srážlivosti krve a s vyšší tendencí ke vzniku sraženin. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat také u psů s chronickým onemocněním, nejvíce pak s cukrovkou, sníženou imunitou, onkologickým onemocněním, srdečními chorobami nebo hormonálními poruchami. Rizikovým faktorem je v takovém případě nejen nemoc samotná, ale mnohdy i léky. Velkými strašáky jsou v tomto ohledu steroidy, zejména pokud jsou podávány ve vysokých dávkách.

Příčinou mrtvice může být i úraz nebo zranění. I v případě, že se pes po nárazu zdá být v pořádku, je třeba jeho vyšetření veterinářem. Mrtvice se totiž může rozvíjet postupně a pozvolna. Vyšetření je třeba i v případě, že byla poraněna jiná část těla než hlava – i krevní sraženina nebo vnitřní krvácení v jiné části těla může být příčinou mrtvice.

Příznaky mrtvice u psů

Mrtvice má celou řadu příznaků, konečnou diagnózu by proto měl stanovit odborník. I při pouhém podezření je dobré vyhledat jeho pomoc - včasný zásah totiž velmi ovlivňuje průběh zdravotního stavu i jeho konečný výsledek. Mezi nejčastější příznaky mrtvice u psů patří: špatná koordinace při vstávání a chůzi, hlava držená v náklonu k jedné straně, nekontrolovatelné pohyby očí, nerovnoměrná nebo zvětšená velikost očí, ztráta vědomí, zpomalené reakce, ochrnutí jedné strany těla, ztráta zraku v jednom nebo obou očích, zjevná ztráta paměti, změna chování spojená se zmatkem, agresí či strachem.

V případě podezření na mrtvici ihned vyhledejte veterinární pomoc - svému psu tak dáte šanci na přežití a návrat k normálnímu životu.

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 0
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930
‹ květen červen 2020 červenec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ