Práce i zábava pro psy - I. část: Working testy retrívrů

Práce i zábava pro psy - I. část: Working testy retrívrů, foto

Retřívři jsou celosvětově velmi oblíbení psi, labradorští retrívři jsou dokonce druhé nejoblíbenější psí plemeno vůbec. I když jde o původně lovecké psy, dnes plní převážně úlohu psa společníka. Jejich loveckou minulost ale nelze zapřít, proto budou nejspokojenější při výcviku lovecké práce. Pokud ale nechceme z nějakého důvodu používat retrívra na honech a na práci s reálnou zvěří, můžeme vyzkoušet tzv. working testy.

   Pro začátek několik upřesňujících informací. Pokud mluvím o retrívrech, mám na mysli všech 6 druhů, konkrétně curly coated retrívra (česky kudrnatý retrívr), nova scotia duck tolling retrívra (kanadský nebo novoskotský retrívr), chesapeake bay retrívra a konečně dvě neoblíbenější plemena retrívrů: zlatý a labradorský. Pokud vlastníte některého zástupce plemene z uvedené skupiny a rádi byste mu dopřáli správné vyžití, tak jsou working testy ideální volba.

   Co vlastně jsou takové working testy? Jedná se o simulaci lovecké práce, ale bez použití zvěře. Místo ní slouží jako aportovací pomůcky plátěné pytlíky naplněné pískem nebo plastovými kuličkami. Těmto pytlíkům se říká dummy [damy] nebo počeštěně damíky. Ty se dají pořídit v několika gramážích, od malých lehkých štěněcích, přes čtvrtkilové a půl kilové pro větší psy, až po několikakilové, potažené kůží, simulující zvěř. Na zkouškách se používají standardní půlkilové.

   Working testy nejsou příliš náročné na prostor, lze je trénovat při každodenních procházkách. Pokud si nejste jisti metodikou výcviku, doporučuji obrátit se na zkušené výcvikáře, které najdete po celé České republice. Tréninky s nimi jsou finančně přijatelné a jsou určeny pro všechny výkonnostní kategorie. Nebojte se tedy přihlásit, i pokud jste začátečníci a princip working testů vám není zatím úplně jasný.

   Pokud už pejsek něco umí, tedy zná přivolání, umí hledat nosem na kratší vzdálenosti, chodí korektně u nohy a nevybíhá bez povelu a umí aportovat, přihlašte se na zkoušky. Ty probíhají ve čtyřech výkonnostních skupinách. První z nich se nazývá E, následuje L, pak M a nejtěžší je S. Konají se zpravidla 7 - 8x do roka.

   Ani v jedné třídě nejsou určené konkrétní cviky a nutná povelová technika, jako známe ze zkušebních řádů např. služební kynologie nebo obedience. U WT existuje jen rozpis disciplín, se kterými se můžeme na zkouškách setkat. Je na úvaze rozhodčích, zda použijí všechny cviky dané pro konkrétní třídu, nebo jestli některé vynechají, pokud na ně nejsou zrovna ideální prostory, například vynechání aportu z vodu při konání zkoušek v terénu, kde žádná vodní plocha není.

   Ačkoli jsou working testy poměrně nenáročné, jednu podmínku je nutné vždycky splnit. Zkoušky jsou určené pouze pro retrívry s PP, většina tréninků taktéž. I přesto můžeme s pejskem bez rodokmenu navštěvovat několik cvičišť, kde se working testy trénují bez rozdílu psího původu. Bohužel na zkoušky nemůže bezpapírový pes ani pak. Což ale nikomu nebrání trénovat si s bezpapírovým pejskem doma pro radost svou i pejskovu a při koupi dalšího psa sáhnout po štěňátku s PP.

   Pokud Vás working testy zaujaly, tak doporučuji obrátit se na občanské sdružení RetrieverSport CZ, které zastřešuje tréninky a pořádání zkoušek.

 

Veronika Pecharová - redakce Svetpejsku.cz

OHODNOŤTE TENTO ČLÁNEK    
   Zvolte počet kostiček
Hodnocení : 5
Komentáře : 0
Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

KOMENTÁŘE

Zatím nikdo nekomentoval
Po Út St Čt So Ne
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930
‹ květen červen 2018 červenec ›
On-line kurařka

VAŘÍME PEJSKŮM

Pro všechny, kterí chtějí svým pejskům částečně nebo
úplně vařit.

On-line kurařka
ON-LINE KUCHAŘKA
Partnerské weby

PARTNERSKÉ WEBY

www.ifauna.cz/psi

SVĚT
PEJSKŮ
SVĚT
KOČEK
SVĚT
KONIČKŮ
SVĚT
PLAZŮ
SVĚT
KRALÍKŮ
SVĚT
PTÁČKŮ